Článek
"Je naprosto zásadní, aby uživatelé byli dobře a jasně informováni o tom, jak jsou jejich data shromažďována a zpracována. Musí také vědět, jak dlouho se tak děje," uvádí komise. Podle Bruselu každá internetová stránka bude muset při stahování osobních dat uživatele žádat o jeho jasný souhlas, že tak může učinit.
Facebook se nedostal do hledáčku komise poprvé. Na začátku letošního roku jeho zakladatel Mark Zuckerberg řekl, aby se uživatelé přes obavy z ochrany dat, kvůli kterým byl Facebook kritizován, už přenesli - nikdo přece už nedbá na ochranu soukromí. Vyprovokoval tím bouři protestů a Brusel krátce po jeho vyjádření oznámil, že proti zneužívání dat zasáhne. Současný návrh je toho výsledkem.
"Některé sociální sítě striktní pravidla ochrany soukromí splňují, ale s Facebookem byly problémy vždycky," citoval nejmenovaný zdroj z komise internetový server Euractiv.
O Facebooku |
---|
Tento již celosvětový fenomén vznikl před pěti lety. Vymyslel jej student harvardské univerzity Mark Zuckerberg. Obliba původně vysokoškolského webu se rychle rozšířila a nyní jej využívá více než 500 miliónů lidí.Facebook funguje na principu registrace a vytvoření si vlastního profilu. Ten si následně mohou většinou prohlédnout pouze ti uživatelé, které dotyčný označí jako „přátele“. Zároveň se každému zobrazuje nabídka lidí, které by mohl znát. Okruh „kamarádů“ se tak neustále rozšiřuje. S rostoucím počtem uživatelů roste i ztráta soukromí. Je možné nastavit profil tak, aby byl dostupný všem. |