Článek
Firma na konci loňského roku po celém světě zaměstnávala kolem 105 500 lidí, z toho zhruba 14 500 ve Švédsku.
Společnost Ericsson již dříve oznámila, že hodlá do konce letošního roku snížit náklady o devět miliard švédských korun (téměř 20 miliard Kč). Reaguje tak na zpomalení poptávky na některých trzích, včetně Severní Ameriky. Firma přikročila k rozsáhlému snižování nákladů již v roce 2017, kdy propustila tisíce zaměstnanců a zaměřila svou pozornost na výzkum, aby se vymanila ze ztrát, napsala agentura Reuters.
O práci přijdou tisíce lidí. Propouští IBM i SAP
Mluvčí Ericssonu v pondělí uvedl, že firma dospěla se švédskými odbory k dohodě o postupu při snižování počtu zaměstnanců. Dodal, že Ericsson chce pracovní místa rušit prostřednictvím programu pro dobrovolné odchody zaměstnanců z podniku.
Ericsson působí rovněž v České republice, v roce 2021 jeho česká pobočka ztrojnásobila obrat na 1,09 miliardy korun a zvýšila čistý zisk o třetinu na 15,3 milionu Kč. Důvodem růstu byla rozsáhlá zakázka pro společnost Cetin ze skupiny PPF Telco.
Philips, IBM, Microsoft a řada dalších
Masivně propouštět se rozhodly v uplynulých týdnech a měsících i další technologické podniky. Důvod uvádějí prakticky vždy stejný – zhoršené hospodářské vyhlídky.
Například nizozemský výrobce spotřební elektroniky a zdravotnického vybavení Philips na konci ledna oznámil, že se chystá v nadcházejících dvou letech zrušit dalších 6000 pracovních míst. Přitom už loni v říjnu tento podnik oznámil rozsáhlé propouštění, které se dotklo 4000 lidí.
V lednu zase o masovém propouštění informovaly další technologické firmy – evropská softwarová společnost SAP dá výpověď zhruba třem tisícům zaměstnanců, americký technologický gigant International Business Machines (IBM) hodlá propustit 3900 lidí.
Microsoft již dříve avizoval, že zruší 11 tisíc pracovních míst, majitel Googlu dokonce 12 tisíc. Propouštět se rozhodly také společnosti Xiaomi, Meta, Twitter, HP a řada dalších.