Článek
Jen v neděli zachytil antispamový program společnosti SpamHaus osm miliard nevyžádaných zpráv - malý to kousek spamu, který je rozesílán prostřednictvím tzv. "zombie" PC.
Nevyžádaná pošta tak odchází až z několika set tisíc osobních počítačů, jejichž majitelé však samozřejmě nic nemusí vědět. Antispamové filtry jsou v těchto případech neúčinné, protože se spam tváří jako regulérní pošta, kterou rozeslal sám internetový poskytovatel.
"Domníváme se, že trojské koně, které spamerům umožňují kontrolovat a ovládat cizí počítače, vyvinuli stejní lidé, kteří mají nevyžádanou poštu na svědomí," uvádí Steve Lindfort, ředitel společnosti SpamHaus.
Anketa: Trápí vás nevyžádaná pošta? |
"Nevyžádaná pošta již dnes tvoří až 80 procent veškerých zpráv," řekl Ivo Lukačovič, majitel společnosti Seznam. Firma do boje proti nevyžádané poště nasadila krom jiného i tzv. inteligentní spamové filtry, které se samy učí spam rozpoznat. Největší naděje však klade do antispamové ochrany, do které jsou zapojeni samotní uživatelé, kdy prostřednictvím ikony "smazat jako spam" sami rozhodují o tom, co je a co není nevyžádaná pošta. "Čím více uživatelů potom bude daná emailová služba mít, tím lepší ochranu proti spamu nabídne,"dodal Lukačovič.
Ke konci roku 2005 by dle analytiků mohl podíl spamu vzrůst až na 95 procent. "Infrastruktura emailu se počíná rozpadat," varuje Lindfort. "V poslední době vidíme velké prodlevy mezi odesláním/příjmu elektronické zprávy. Servery velice často padají. Toto je počátek kolapsu emailu," uvedl dále.
Evropské země zahájily tažení proti spamu
Třináct evropských států včetně České republiky se nedávno dohodlo na společném postupu v boji proti nevyžádané poště. Společný postup podle prohlášení Evropské komise usnadní identifikaci a stíhání těch, kteří nevyžádanou poštu rozesílají.
"Úřady v členských státech musejí být schopny zabývat se efektivně i spamem z jiným států EU," uvedla komisařka Viviane Redingová. K tomu by podle ní měla přispět právě výměna informací mezi úřady jednotlivých zemí a možnost společného vyšetřování. Rozesílání spamů je v EU oficiálně zakázáno od října 2003.
Rychlá náprava nejistá
Brzká náprava této situace je zatím v nedohlednu. Její základy spočívají ve vývoji ještě lepších antispamových mechanismů a také v práci providera, který je nucen držet větší dohled nad internetovým provozem a snažit se možné problémy odhalit přímo u zdroje. Změny v legislativě zemí EU by měly podnítit výzkum nových filtrů a vznik zařízení, které by šíření spamu na internetu zamezovaly.
Anketa
Trojský kůň
Trojský kůň či Trojan je program, který se tváří jako legitimní, ale přitom vykonává funkce, které mohou ohrožovat bezpečnost uživatelových dat na PC. Trojan umožňuje útočníkovi ovládat na dálku napadený počítač.
Své jméno dostal trojský kůň podle pověsti o městě Trója. Za městskou bránu byl podle bájí dopraven dřevěný kůň s vojskem, které se skrývalo jeho útrobách. Útočníci tak nepozorovaně pronikli za hradby a město pak dobyli.