Článek
Majitelem sítě TikTok je čínská firma ByteDance. Pokud by EK našla nedostatky, hrozí firmě vysoká pokuta. O zahájení vyšetřování se však stále jedná a je možné, že EK nakonec nezahájí úplné vyšetřování.
DSA vstoupil v platnost v roce 2022. Vyžaduje, aby velké internetové platformy a vyhledávače více bojovaly proti nezákonnému obsahu a bezpečnostním hrozbám. Zákon ukládá nová pravidla týkající se moderování obsahu, ochrany soukromí uživatelů a transparentnosti. Každé společnosti, u které bude zjištěno porušení, hrozí pokuta ve výši šesti procent jejího celosvětového obratu.
EU loni zahájila první formální vyšetřování podle DSA, a to sociální sítě X. Podezírá X z porušení povinnosti, částečně v souvislosti s příspěvky po útoku Hamásu na Izrael ze 7. října.
Meta se podřídí EU, nabídne více možností pro Facebook a Instagram
Co je DSA a DMA?
V roce 2023 začaly platit dva nové zákony, které jsou označovány jako bič na internetové giganty. Jde jmenovitě o Akt o digitálních službách (Digital Services Act; DSA) a Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act; DMA).
Zatímco cílem DSA je zajistit transparentnost, bezpečnost uživatelů a odpovědnost pro on-line platformy, DMA je zákon o hospodářské soutěži určující jasná pravidla, podle kterých mohou velké on-line platformy fungovat.
Oba právní předpisy pochopitelně budou mít značný dopad na podnikání v celé Evropě a pravděpodobně i ve světě, neboť stanoví nové standardy pro digitální spotřebitelské podnikání.
Seznam internetových platforem, kterých se týká DSA
- Alibaba AliExpress
- Amazon Store
- Apple AppStore
- Bing
- Booking.com
- Google Mapy
- Google Nakupování
- Google Play
- Google Vyhledávání
- Pornhub
- Snapchat
- Stripchat
- TikTok
- Síť X (dříve Twitter)
- Wikipedia
- XVideos
- YouTube
- Zalando