Článek
Bilionový propad byl způsoben výrazným poklesem kurzů jednotlivých kryptoměn. Patrně nejvýraznější je to v případě bitcoinu. Ten se ještě před týdnem v úterý obchodoval za 40 993 dolarů (880 200 Kč), tento týden v úterý to ale bylo už jen 32 329 dolarů (694 890 Kč).
Výrazný propad je patrný také u druhé nejznámější kryptoměny – etherea. To se ještě před týdnem obchodovalo za 2626 dolarů (56 420 Kč), o týden později – tedy během tohoto úterý – to bylo už jen 1910 dolarů, což odpovídá 41 040 Kč.
Je nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit i v řádu několika tisíc korun.
Čínské tažení proti kryptoměnám
Výrazný propad byl způsoben především zásahem Číny. Na konci minulého týdne ale jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům slíbilo, že udělá na těžaře velký zátah a že do roka „vymýtí veškerou těžbu bitcoinů a etherea“.
V pondělí pak čínská centrální banka oznámila, že získala podporu velkých finančních institucí včetně platební služby Alipay, aby neposkytovaly žádné služby spojené s kryptoměnami.
Čína si došlápla na těžaře. A kryptoměny začaly prudce padat
Těžba kryptoměn přitom byla v Číně velký byznys, podle serveru BBC měla nejlidnatější země na světě v letošním roce na celosvětové těžbě bitcoinů podíl více než 75 procent. V Číně se ale samozřejmě těží i další kryptoměny.
V polovině května se nicméně Čína rozhodla kryptoměnové transakce přidat na seznam zakázaných aktivit. Finanční instituce a platební společnosti tak v současnosti nesmí v nejlidnatější zemi světa poskytovat žádné služby spojené s kryptoměnami.