Článek
Hned na úvod je třeba připomenout, že přechod na DVB-T2 se rozhodně netýká každého. Zbystřit by měli pouze lidé, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.
Lidé spoléhající na bezplatné šíření televizního signálu by ale měli zbystřit. „Jednu minutu před půlnocí 22. září dojde k vypnutí DVB-T vysílání multiplexu 2 hlavních programů komerčních televizí Nova, Prima a Barrandov z vysílače Pardubice-Krásné na kanálu 39,“ prohlásila Petra Miterová, mediální zástupkyně Českých radiokomunikací, které mají v tuzemsku přechod na starosti.
„Zároveň dojde k vypnutí vysílání programů ostatních komerčních stanic v DVB-T v multiplexu 3 na kanálu 34. U vysílače Jihlava-Javořice se vypne DVB-T vysílání multiplexu 2 na kanálu 35,“ uvedla mediální zástupkyně radiokomunikací Petra Miterová. Právě radiokomunikace mají přechod v tuzemsku na starosti.
Zdůraznila přitom, že finální DVB-T2 multiplex 22 na 28. kanále je už v provozu na obou vysílačích a jeho parametry se nebudou měnit. „Diváci ho mohou naladit již nyní. DVB-T2 multiplex 23 z vysílače Pardubice-Krásné bude vysílat na kanálu 34 a z vysílače Jihlava-Javořice na kanálu 35. Finální DVB-T2 multiplexy 22 a 23 budou zapnuty na obou vysílačích v časných ranních hodinách 23. září,“ doplnila Miterová.
Nový přijímač nebo jiné připojení
Jedinci přijímající televizní signál prostřednictvím klasické antény budou muset přechod řešit. Je nutné mít buď televizor, nebo set-top box podporující standard DVB-T2.
Řešením samozřejmě může být také přechod na jiný typ televizního vysílání. Alternativou může být kabelová televize, satelitní služby či IPTV, tedy příjem televizního signálu prostřednictvím internetu.
Hlavní výhody DVB-T2
:: Lepší zabezpečení přenosu
:: Vyšší datový tok umožňující ekonomický přenos HDTV
:: Obraz krystalicky čistý bez výrazných chyb
:: Realističtější barvy a jejich přechody
:: Až 5x podrobnější vizuální informace