Článek
V září loňského roku generální inspektor tajných služeb, který je oficiálním dozorčím orgánem nad novozélandskými tajnými službami, zveřejnil zprávu, v níž se konstatuje, že vládní úřad pro komunikace a bezpečnost GCSB Dotcoma špehoval, a to navzdory zákonu, který sledování novozélandských obyvatel a osob s trvalým pobytem zakazuje. Kim Dotcom získal na Novém Zélandu trvalé povolení k pobytu v roce 2010.
Předtím už v červnu 2012 novozélandský soud rozhodl, že příkazy k domovním prohlídkám po zatčení Dotcoma a jeho tří spolupracovníků, které vedly k zabavení počítačů a jejich paměťových komponentů a také dalšího movitého majetku, byly nezákonné.
Dotcoma policie zatkla zkraje roku 2012
Dotcom se snaží novozélandskou vládu, policii a rozvědky pohnat k odpovědnosti za úlohu při zátahu z roku 2012, kdy se na jeho luxusní sídlo snesly policejní vrtulníky na žádost amerických úřadů. Této akci předcházelo Dotcomovo sledování a odposlouchávání jeho komunikace tajnou službou.
Německého rodáka, který se narodil jako Kim Schmitz, zatkla v lednu 2012 novozélandská policie na žádost Spojených států. Server Megaupload, který Kim Dotcom založil, podle americké žaloby sdílením filmů, hudby a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů. Schmitz a jeho spolupracovníci touto činností údajně získali od roku 2005 více než 175 miliónů dolarů (přes 3,5 miliardy Kč).
Schmitzovi právníci tvrdí, že společnost pouze nabízela on-line úložiště dat, a odmítají americká obvinění z porušování autorských práv, z praní špinavých peněz a vydírání. Schmitz byl nedlouho po svém zatčení propuštěn do domácího vězení. Termín stání o jeho případném vydání do USA novozélandská justice stanovila po několikátém odkladu na letošní srpen.