Článek
"Všechny obavy ohledně libry jsou vážné. Chci proto jasně říci, že za těchto podmínek nemůžeme povolit rozvoj libry na evropské půdě," uvedl ministr. "Tato privatizace peněz v sobě zahrnuje rizika zneužití dominantní tržní pozice, rizika pro suverenitu a rizika pro spotřebitele i pro podniky," řekl rovněž.
Facebook, který provozuje největší internetovou sociální síť na světě, představil plán na vytvoření digitální měny s názvem libra letos v červnu. Evropští regulátoři už zkoumají, zda plánovaná digitální měna nebude mít negativní dopad na hospodářskou soutěž.
Le Maire v červnu prohlásil, že Facebook musí zajistit, aby nová měna nepoškozovala spotřebitele a nebyla používána k nezákonným aktivitám. "Nástroj umožní Facebooku shromáždit miliony a miliony údajů, což posiluje mé přesvědčení, že je zapotřebí velké digitální firmy regulovat," uvedl tehdy v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe-1.
Virtuální měna libra
Novou měnu libra (v překladu váhy) představil Facebook v polovině června roku 2019.
Anglický název libra odkazuje na znamení zvěrokruhu Váhy. V českém jazyce zní stejně jako název britské měny, ovšem ta sama se anglicky nazývá pound, stejně jako váhová jednotka. V angličtině tedy název nové digitální měny nepřipomíná jméno žádného jiného platidla.
Plán Facebooku je ambiciózní, chce se totiž zaměřit na 1,7 miliardy lidí po celém světě, kteří nemají bankovní účet. Tito lidé by podle společnosti měli dostat možnost používat virtuální libru k nízkonákladovým převodům prostředků prostřednictvím mobilních telefonů.
Ohlášení nové měny vyvolalo znepokojení i mezi dalšími politiky, regulátory a centrálními bankéři. Člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Yves Mersch začátkem září například varoval, že nová měna by mohla podkopat schopnost ECB stanovovat měnovou politiku.