Článek
Intel se chystá uvést čtyřjádrové mikročipy Core 2 Quad Q6600 a Core 2 Extreme QX6700 v prvním kvartále příštího roku, uvedl závěrem týdne deník DigiTimes. Procesory nabídne společnost za 851 dolarů (19 600 korun), resp. 999 dolarů (21 000 Kč).
Kvůli vysoké ceně se systémy se čtyřmi jádry příliš mezi uživatele osobních počítačů nerozšíří. Analytici proto předpokládají, že do druhé poloviny příštího roku bude podíl quadcore mezi všemi prodanými čipy s logem Intel činit přibližně tři procenta.
Druhá polovina 07´ rájem pro nadšence
Mnohem zajímavější situace z pohledu uživatelů, kteří budou chtít osadit svůj počítač čtyřjádrem, nastane ve druhé polovině roku 2007. V této době totiž Advanced Micro Devices uvede vlastní řadu procesorů se čtyřmi výpočetními jednotkami [celá zpráva], stranou nestojí ani Intel, jenž začne vyrábět první 45nanometrové mikroprocesory.
45nm technologie firmě dovolí uvést druhou generaci quadcore čipů pod kódovým názvem Yorkfield. Od současných čtyřjádrových brouků se Yorkfield liší tím, že má všechny čtyři výpočetní jednotky umístěny na jednom kusu křemíku. Současná quadcore od Intelu jsou totiž složena ze dvou dvoujádrových procesorů, jenž se nachází ve společném obalu a vkládají se do jediné patice. Velkou nevýhodou tohoto řešení je, že se jednotlivé čipy mohou navzájem při práci zpomalovat, protože přistupují k datům z operační paměti přes jednu 1066MHz sběrnici.
Pokročilý Yorkfield vybavil Intel unifikovanou vyrovnávací pamětí druhé úrovně a speciální interní sběrnicí s kmitočtem 1333MHz, která má rychle distribuovat data mezi jednotlivými jádry (processor system bus).
PC s DDR3 moduly nebude raritou
Pro Yorkfield bude potřeba koupit novou základní desku. Podle prvních údajů je pro tento čip nutná právě vyvíjená čipová sada přezdívaná jako Bearlake [celá zpráva] s podporou pamětí standardu DDR3.
DDR3 paměťové moduly jsou dnes k nalezení na deskách výkonných grafických karet, postupně je nahrazují DDR4 paměti. V osobních počítačích je DDR3 coby standard operační paměti naprostou novinkou. Současná PC pracují s moduly DDR a DDR2, které pracují na nižších kmitočtech a alespoň teoreticky jsou mnohem pomalejší.