Článek
Podle dokumentu, k němuž úřad do 18. dubna přijímá připomínky, také skončí všechny dočasné sítě pro digitální rozhlas, které vysílají na základě individuálních oprávnění vydaných před aukcí kmitočtů.
„Najde-li si tedy někdo kmitočty vhodné pro digitální rozhlasové vysílání nad rámec dnešních sítí, nebude si o ně moci požádat, pokud nepatří mezi osm vítězů aukce kmitočtů pro DAB+ nebo pokud nepůjde o Český rozhlas,“ uvedl mediální expert Jan Potůček.
Aukce kmitočtů pro digitální rádia vynesla 79 milionů korun
Dražba kmitočtů pro digitální rozhlas skončila na začátku ledna a vynesla přes 79 milionů korun. Vydražené kmitočty úřad přidělil osmi uchazečům na konci února.
Celoplošné sítě mají do 18 měsíců pokrýt vysíláním 50 procent obyvatel a dálnic v ČR a za dalších 12 měsíců 80 procent lidí a dálnic. Regionální vysílání se má do 24 měsíců dostat ke 40 procentům lidí v příslušném regionu a za dalších 24 měsíců k 70 procentům.
Hlavní výhody DAB+
DAB+ je tedy v podstatě digitální formou klasického analogového rozhlasového vysílání. Je to technologie určená pro pozemní šíření rozhlasových vln a multimediálních aplikací. Tato vysílací platforma otevírá prostor pro vznik nových rozhlasových stanic a zvýšení konkurence, aniž by bylo dotčeno stávající VKV FM vysílání.
Posluchačům poskytuje vylepšenou zvukovou kvalitu vysílání a zároveň možnost přístupu ke stanicím, které již v pásmu FM nemají dostupné frekvence.
V rámci každého digitálního multiplexu lze podle Českého telekomunikačního úřadu současně přenášet až 16 rozhlasových programů.