Článek
V digitálním standardu v současnosti vysílá Český rozhlas, jehož multiplex svým pokrytím přesahuje 95 procent populace.
Společně se sítí veřejnoprávního provozovatele se rozvíjejí i regionální a lokální sítě soukromých vysílatelů.
Zejména v posledním roce rozšířili počet vysílačů, a tím i kvalitu pokrytí, a přinesli tak na rádiové vlny nové rozhlasové stanice. V současnosti vysílá v Česku přes 50 stanic prostřednictvím digitálního rádia.
„Tento růstový potenciál hodlá ČTÚ využít k zahájení kroků směřujících k udělení přídělů rádiových kmitočtů na finální sítě komerčního digitálního rádia DAB. Udělením dlouhodobých oprávnění získají potenciální provozovatelé vysílačů investiční jistotu pro dlouhodobý rozvoj a provoz sítí, a posluchači se tak budou moci těšit na nové žánry oblíbeného poslechu,“ uvedl úřad ve zprávě.
O digitální rozhlas není v Česku zájem, poslouchá ho zlomek lidí
ČTÚ k záměru uspořádal kulatý stůl, který přinesl některá upřesnění pro chystané výběrové řízení, jehož podmínky by měly přihlížet k vytvoření proveditelných podnikatelských modelů.
K dalším krokům ČTÚ bude patřit sestavení vhodných kmitočtových sad a vypracování návrhu podmínek výběrového řízení s následnou veřejnou konzultací.
Digitální vysílání DAB+ umožňuje kvalitnější poslech, než stávající analogové rozhlasové vysílání. Umožňuje také přenášení dalších informací, například psaného textu nebo statických obrázků.
Do loňského roku zákon hovořil o tom, že analogové vysílání skončí v říjnu 2025.
Sněmovnou ale loni prošel návrh, který říká, že pokud do října 2022 nepředloží vláda jasný plán přechodu na digitální vyslání, bude možné vysílat analogově i nadále.