Článek
„Internet věcí jsme vyhodnotili jako vysoce perspektivní oblast budoucnosti a nechceme promarnit v přípravách ani jeden den. Proto se věnujeme nejen vizím a vývoji technologií, ale především také reálnému zprovoznění sítě, abychom mohli co nejdříve nabídnout efektivní pokrytí Česka potenciálním partnerům," uvedl obchodní ředitel Petr Sichrovský.
V roce 2020 bude celosvětově připojeno do internetu věcí několik set miliard zařízení.
Radiokomunikace pro sítě využijí obousměrnou technologii LoRa, která umožňuje nejen sběr dat, ale i ovládání zařízení na dálku.
Technologie má vysoký dosah, nízkou spotřebu energie a nízké provozní náklady. Test prokázal také kvalitní dosah signálu jak ve venkovním pokrytí, tak uvnitř objektů nebo v podzemí.
Co je internet věcí?
Za zkratkou IoT (Internet of Things, česky internet věcí) se ukrývá označení pro chytré přístroje, které jsou schopny připojovat se na internet a komunikovat mezi sebou prostřednictvím této celosvětové počítačové sítě.
Typicky jde například o zařízení, která umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítačového tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.
Celosvětovou počítačovou síť mohou tímto způsobem využívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale klidně také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu světla.
Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 celosvětově připojeno do tzv. internetu věcí několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele planety. Do propojování různých zařízení se chystají investovat i tuzemští mobilní operátoři.