Článek
"Používání přespříliš širokých a nepřesných definic jako základu pro regulaci přístupu a využívání platformy Facebooku může vést k jejich diskriminačnímu uplatňování, nadměrnému cenzurování a svévolnému odmítání přístupu k službám Facebooku a jejich využívání," uvedla zpravodajka OSN.
Společnost Facebook byla v minulosti kritizována za to, že je nedostatečně transparentní ohledně vyhodnocování příspěvků na sociální síti, ale i za nedůsledné dodržování vlastních pravidel.
Deklarace nezávislosti a další přehmaty
Společnost Facebook letos zablokovala například stránky francouzského, německého a rakouského identitárního hnutí bojujícího proti multikulturalismu, imigraci a údajné islamizaci. Z profilu jednoho texaského deníku však smazala například i příspěvek, který obsahoval výňatek z americké Deklarace nezávislosti. Algoritmus sítě totiž vyhodnotil jako projev nenávisti pasáž, která se vztahovala k označení amerických indiánů jako nelítostných divochů.
Společnost Facebook ve svých zásadách mimo jiné uvádí, že bude "odebírat obsah, který pobízí k újmám v reálném světě, mimo jiné k fyzické, finanční nebo emocionální újmě". Na Facebooku nepovoluje přítomnost žádné organizaci či jednotlivci angažovaným mimo jiné v teroristických aktivitách nebo organizovaném šíření nenávisti.
Teroristická organizace je podle Facebooku "jakákoli nevládní organizace, která se angažuje v předem promyšleném násilí vůči lidem nebo majetku s cílem zastrašit civilní obyvatelstvo, vládu nebo mezinárodní organizace za účelem dosažení politických, náboženských nebo ideologických cílů".