Článek
Intel ve výročním dopise dodavatelům z tohoto měsíce napsal, že „jsou povinni zajistit, aby jejich dodavatelský řetězec nevyužíval žádnou pracovní sílu nebo nezískával zboží či služby z regionu Sin-ťiang”.
O tomto regionu se píše v souvislosti s potlačováním práv tamních Ujgurů a dalších příslušníků převážně muslimských etnických menšin. Americká firma se v dopise, který zveřejnila na svém webu v několika jazycích, odvolala na omezení, která proto vydalo několik vlád. Čína popírá zneužívání v Sin-ťiangu a tvrdí, že její tamní politika pomáhá v boji proti extremismu.
Část aktivit Intelu převezmou Číňané
Ve čtvrtek se ale Intel na svých čínských účtech, které má na sociální síti Weibo a v aplikaci WeChat, za tato vyjádření čínsky omluvil. Úmysl vyhnout se dodávkám ze Sin-ťiangu byl podle něj veden snahou vyhovět americkému zákonu a nevyjadřuje postoj firmy k této věci. Dodal také, že „respektuje citlivost této záležitosti v Číně”.
Mnoho uživatelů Weibo se omluvě Intelu vysmálo jako pokusu o ochranu čínských tržeb. Jeden z nich podle agentury Reuters napsal: „Chyba je chyba! Stáhněte prohlášení o Sin-ťiangu!”
Intel má v Číně 10 000 zaměstnanců. V Šanghaji a v Čcheng-tu provozuje montážní a testovací centra.
Intel není jediná zahraniční firma, která se dostala do potíží, když vyjádřila obavy o dodržování lidských práv v Sin-ťiangu. Propad čínských tržeb kvůli nim pocítil i švédský módní řetězec H.