Článek
„Kryptoaktiva a trhy vyžadují účinnou regulaci a dohled odpovídající rizikům, která představují,“ uvedla FSB ve své zprávě. Dodala, že na říjnovém zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 představí návrhy ohledně podoby regulace a dohledu.
FSB doposud odvětví kryptoměn pouze sledovala a uváděla, že nepředstavuje systémové riziko. Nedávné výkyvy na trzích s kryptoměnami nicméně podle FSB zdůraznily jejich vrtkavost, strukturální zranitelnost a rostoucí propojení s širším finančním systémem.
Finanční správa našla u obchodníků s kryptoměnami chyby za stovky milionů
FSB upozornila, že v současnosti se kryptoaktiva využívají především ke spekulacím. Pokud mají kryptoměny sloužit jako platidlo, je podle FSB zapotřebí zajistit jejich silnou regulaci.
Vloni v listopadu byl stanoven nový rekord bitcoinu, když se kurz vyšplhal až na 1 473 090 Kč. Od té doby ale tato kryptoměna navzdory větším či menším výkyvům spíše oslabuje. Největší propad přišel během května a června, kdy hodnota nejznámější kryptoměny na světě klesla z 900 000 na méně než půl milionu. V úterý ráno kurz činil 492 320 Kč.
Bitcoin umazal nejhorší výsledek. Kurz se ale drží stále velmi nízko
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.