Článek
Vylévat si frustraci s neutěšenou situací si Indové začali v posledních dnech mimo jiné na sociální síti Facebook. Většina takových příspěvků byla opatřena hashtagem #ResignModi, jak upozornil list The Guardian.
Lidé v jednotlivých případech poukazovali na to, že indická vláda situaci nezvládá, protože se pandemická spirála vymkla kontrole. Je nutné podotknout, že většina takových příspěvků nebyla nijak vulgární a ani neporušovala pravidla sociální sítě.
Facebook zablokoval prezidentovi Madurovi profil. Kvůli šíření dezinformací
Přesto se Facebook rozhodl zakročit a rovnou ve středu zablokoval všechny příspěvky, které obsahovaly hashtag #ResignModi. Bylo jich více než 12 tisíc. Uživatelům se tak zobrazovala pouze informace, že příspěvky jsou „dočasně skryty“, protože „určitý obsah příspěvků je v rozporu se zásadami komunity“.
To vyvolalo vcelku pochopitelně silnou vlnu nevole, většina Indů se přesunula na Twitter, kde si na postup Facebooku stěžovali. Už po pár hodinách tak mluvčí největší sociální sítě na světě vydal prohlášení, ve kterém označil blokaci příspěvků za omyl.
Hey @Facebook what is this ? pic.twitter.com/reQi0QZGtq
— Dr. Srinivas MD (@srinivasaiims) April 28, 2021
„Dočasně jsme tento hashtag zablokovali, ale stalo se tak omylem. Nebylo to kvůli tomu, že by nás o to indická vláda požádala. V současnosti jsou již všechny příspěvky s hashtagem obnovené,“ citoval prohlášení mluvčího Facebooku list The Guardian.
Zablokování hashtagu #ResignModi nicméně přišlo v době, kdy Twitter čelil kritice kvůli odstranění několika desítek zpráv na sociálních sítích kritických vůči indické vládě v boji proti koronaviru. Deník The Wall Street Journal uvedl, že Facebook a Instagram tak učinily na příkaz indické vlády.