Hlavní obsah

ChatGPT postihl v noci globální výpadek

Nejpopulárnější chatbot s prvky umělé inteligence (AI) ChatGPT od OpenAI v sobotu před 1:15 SEČ zaznamenal globální výpadek. Výpadek, na který si stěžovali uživatelé sociálních sítí, firma potvrdila na webu. Výpadek trval asi hodinu.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Kolem 2:00 SEČ už se ČTK podařilo web otevřít a chatbot spustit. OpenAI následně ve 2:17 SEČ uvedla, že opravu implementovala, a ve 2:47 SEČ potvrdila, že problém definitivně vyřešila.

„ChatGPT dnes vypadl na 30 minut. Jsme mnohem, mnohem lepší ve spolehlivosti, než jsme bývali, ale evidentně je před námi ještě více práce,“ napsal na síti X šéf OpenAI Sam Altman s tím, že ChatGPT je aktuálně osmá největší webová stránka na světě. „Omlouváme se za nepříjemnosti a dáváme se zase do práce,“ dodal.

Jak ChatGPT mění svět

AI

Problém se nejprve projevoval tak, že uživatelé nemohli načíst svoji historii, případně web nereagoval na jejich pokyny. Později web hlásil chybu komunikace mezi servery a byl zcela nedostupný. „ChatGPT je v současné době nedostupný,“ potvrdila společnost OpenAI v 1:13 SEČ.

„Jsme si vědomi problému, který způsobil nedostupnost služby ChatGPT. V současné době probíhá šetření a pracujeme na co nejrychlejším obnovení funkčnost,“ dodala.

O generativní umělé inteligenci ChatGPT

ChatGPT neboli Generative Pre-trained Transformer je chatbot s generativní umělou inteligencí, vyvinutý společností OpenAI v roce 2022. Tento digitální asistent si získal světovou pozornost v roce 2023, když vývojáři veřejně zpřístupnili prototyp chatbota založeného na základních jazykových modelech GPT-3.5, následovaného další verzí GPT-4, GPT-4o a mini.

Kromě verzí zdarma mohou uživatelé využít také předplatné Plus, Team nebo Enterprise, ty poskytují další funkce jako generování obrázků DALLE-3, zvýšený limit používání nebo přístup k OpenAI o1-preview a OpenAI o1-mini.

Nástroj dokáže generovat konverzaci a odpovědi podobné lidským, umožňuje uživatelům zpřesňovat a řídit konverzaci v požadované délce, stylu, formátu, úrovni detailů a jazyku.

Chatbot má svoji webovou stránku, na které uživatelé mohou prostřednictvím textových zpráv komunikovat s umělou inteligencí. Tato webová stránka patří mezi deset nejnavštěvovanějších na světě.

Také se mu připisuje zásluha za urychlení boomu umělé inteligence. Ten podnítil vytvoření konkurenčních chatbotů jako Gemini, Copilot, Claude, Llama, Ernie nebo Grok. Navíc společnost dohodla partnerství s Applem a integrovala svůj model do operačního systému iOS v rámci funkce Apple Intelligence.

OpenAI očekává miliardové ztráty. Se ziskem počítá až v roce 2029

AI
Související témata:

Výběr článků

Načítám