Článek
Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík počátkem týdne řekl, že pověřením ČTÚ bude zajištěn jednotný dohled nad evropskými digitálními předpisy a posílena právní jistota na trhu.
„Jako digitální koordinátor podle aktu o digitálních službách (DSA) bude po schválení transpoziční normy ČTÚ například udělovat zájemcům, kteří splní zákonné podmínky, status důvěryhodných oznamovatelů nebo pověřených výzkumných pracovníků, kteří budou moci třeba zkoumat algoritmy digitálních platforem,“ uvedl.
Dodal, že digitální nebo datovou ekonomiku obecně nemá v Česku na starosti žádný úřad kromě některých dílčích aspektů, například Úřad pro ochranu osobních údajů z hlediska ochrany osobních dat.
Musk chce absolutní svobodu. Twitter vypověděl EU kodex proti dezinformacím
Odstraňování nezákonného a škodlivého obsahu
Podle předsedy Rady ČTÚ Marka Eberta se úřad na roli koordinátora aktivně připravuje. „Naším cílem bude v prvním kroku důsledně zmapovat český trh poskytovatelů zprostředkovatelských služeb a navázat s nimi aktivní diskusi,“ uvedl.
V první fázi chce úřad klást důraz na osvětu. „Plánujeme brzy uspořádat setkání se zástupci sektoru, na kterém poskytneme prostor pro vzájemnou debatu nad optimálním nastavením dohledu,“ dodal Ebert.
DSA společně s revidovanou směrnicí o bezpečnosti sítí a informačních systémů (NIS2) a aktem o digitálních trzích (DMA) představila Evropská komise v roce 2019. DSA například podle některých odborníků zpřísní pravidla pro on-line reklamu a odpovědnost za odstraňování nezákonného a škodlivého (dezinformačního) obsahu na internetu. Nové digitální předpisy přinesou i nové povinnosti v oblasti lidských zdrojů či IT.
Facebook, Google i Seznam. Desítky firem se zavázaly k důslednějšímu boji proti dezinformacím
Může se vám hodit na Firmy.cz: Český telekomunikační úřad