Hlavní obsah

Češi zazářili s autonomním dronem mezi světovou elitou

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

Abú Dhabí

Ve Spojených arabských emirátech se v pátek a sobotu konalo světové finále soutěže autonomních dronů Autonomous Racing League (A2RL). V konkurenci 210 přihlášených týmů z celého světa se českému týmu podařilo v Abú Dhabí získat čtvrté místo.

ARCHIVNÍ VIDEO: Příprava na dronovou ligu mistrůVideo: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

Naši domovinu na finále zastupoval tým Skupiny multirobotických systémů (MRS) z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a společnosti Fly4Future. Novinky přitom byly již v uplynulém měsíci u toho, když se na dronovou ligu mistrů česká reprezentace připravovala.

I když domů přiveze tým „pouze“ bramborovou medaili, jde s ohledem na množství soutěžících prakticky ze všech koutů světa o skvělý výsledek. Zlato získal tým z univerzity TU Delft (Nizozemsko), stříbro pak The Technology Innovation Institute (TII) ze Spojených arabských emirátů a bronz tým z university KAIST (Jižní Korea).

Vítězové si rozdělí celkovou výhru ve výši jednoho milionu amerických dolarů (22,12 milionu korun). Čechům přitom za čtvrté místo v hlavní soutěži, kde se letos letělo na čas, i za postup do finálového kola připadne 50 tisíc.

Foto: repro ČVUT

Tým českých robotiků, který se probojoval do finále v A2RL.

Ve čtvrtfinále i semifinále dokázal český tým oproti předchozím kolům výrazně zrychlit, když stabilně prolétl závodní trať za 40 sekund. V závěrečném kole se pokusil dostat na přední příčky a zaletět výrazně rychlejší trajektorii, což však už bylo nad síly českých létajících robotů. Na medailové umístění tak naši krajané nedosáhli.

Týmy musí naprogramovat své drony tak, aby samostatně prolétly sekvencí bran v co nejkratším čase a úspěšně se vyhnuly všem překážkám. Dosahují přitom rychlosti 150 km/h a při agilním manévrování v okolí překážek u nich dochází k přetížení až 7 G.

Posouvání hranic

„Jde o skvělý a nečekaný výsledek, protože jsme se nikdy předtím nezaměřovali na závody na čas. Přesto jsme dokázali konkurovat absolutní světové špičce, která se na tento typ soutěží specializuje,“ uvedl Martin Saska, vedoucí skupiny MRS, jež působí na katedře kybernetiky FEL ČVUT.

Ten se netají tím, že zkušenosti z vrcholné soutěže pomohou vědcům z Prahy dále zdokonalovat jejich systémy agilního létání. Agilní autonomní drony se mohou uplatnit například v oblasti inspekce kritické infrastruktury, jako je distribuce energie, dohled nad klíčovými průmyslovými či strategickými objekty nebo inspekce solárních elektráren.

Drony jsou schopné zaznamenat jakékoli odlišnosti v infrastruktuře a díky autonomnímu létání je celý proces výrazně efektivnější, než když drony řídí pilot. Další perspektivní oblastí pro uplatnění autonomních dronů jsou záchranné operace či autonomní transport zboží či léků.

Výběr článků

Načítám