Článek
Obchodování podle firmy ovlivnila rostoucí inflace, válka na Ukrajině i další negativní faktory, které příliš nepřály investicím do rizikovějších aktiv. Na objem obchodů však zejména v závěru období měla vliv především klesající cena bitcoinu jako hlavní kryptoměny.
Vloni v listopadu byl stanoven nový rekord bitcoinu, když se kurz vyšplhal až na 1 473 090 Kč. Od té doby ale tato kryptoměna navzdory větším či menším výkyvům spíše oslabuje. Největší propad přišel během května a června, kdy hodnota nejznámější kryptoměny na světě klesla z 900 000 na méně než půl milionu. V úterý odpoledne kurz činil 483 860 Kč.
Finanční správa našla u obchodníků s kryptoměnami chyby za stovky milionů
„Bitcoin díky své atraktivní ceně láká stále více investorů. Objemy obchodů v korunách jsou sice nižší, bitcoinů se nicméně prodává více,” uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.
Dominance bitcoinu mezi všemi kryptoměnami se podle odborníka na krypto Igora Pauera v posledních třech měsících prudce zvýšila až na 48 procent. Poté klesla na současnou úroveň okolo 43 až 44 procent. „Lze však očekávat nárůst až k úrovni okolo 60 procent, což bude mít za následek další tzv. krvácení altcoinů neboli všech ostatních kryptoměn,” podotkl.
Češi investují nyní rozvážněji
Češi v roce 2022 investují podle analytika společnosti Portu Jakuba Valníčka do kryptoměn rozvážněji, ale zájem přetrvává. „Obecně se Česká republika řadí do popředí z hlediska adopce kryptoměn, nikdo se již nepozastavuje nad možností platby v kryptoměnách v internetových obchodech, dopomáhá tomu i silná komunita kolem firmy SatoshiLabs, která uvedla na trh první hardwarovou krypto peněženku Trezor již v roce 2014,” podotkl.
Rozhodujícím faktorem pro další vývoj kryptoměnového trhu budou podle Valníčka oznámení o vývoji inflace a HDP ve Spojených státech, které potažmo ovlivní rozhodnutí Fedu o míře dalšího navýšení úrokových sazeb, a vývoj konfliktu na Ukrajině, který stále udržuje trhy v nejistotě.
Rada pro finanční stabilitu (FSB) v pondělí oznámila, že na podzim navrhne globální pravidla pro regulaci kryptoměn. Reaguje tak na prudké výkyvy na trzích s kryptoměnami, které podle ní podtrhly potřebu regulace tohoto odvětví. FSB je mezinárodní organizací monitorující globální finanční systém, sdružuje finanční regulátory a představitele centrálních bank a ministerstev financí skupiny největších ekonomik světa G20.