Článek
Nejvyšší objem přenesených dat evidovaly Radiokomunikace již tradičně na jaře a během podzimu, tedy konkrétně v březnu, dubnu, říjnu a listopadu. „Nárůst konzumace videoobsahu je stabilním trendem, který pozorujeme už několik let,“ podotkl generální ředitel ČRa Miloš Mastník.
„Velkým akcelerátorem byla pandemie covid-19, od té doby objem přenesených dat stále kontinuálně stoupá. Dokazuje to nárůst produkce videoobsahu i větší zájem o něj, lidé tráví jeho sledováním stále více času,“ konstatoval Mastník.
České Radiokomunikace provozují infrastrukturu pro poskytování internetových videoslužeb, kterou využívají například televizní skupiny Prima, Nova a vydavatelství Mafra. Vedle toho také přenášejí živé sportovní události prostřednictvím své distribuční obsahové sítě pro společnost Livesport, která působí ve více než 30 zemích.
Rychlost internetu
Pro sledování on-line vysílání v rozlišení Full HD je zpravidla nutná rychlost internetu alespoň 5 Mb/s, pro 4K poskytovatelé služeb zpravidla uvádějí třikrát vyšší rychlost, tedy 15 Mb/s. Samozřejmě čím vyšší rychlost, tím lépe – rychlost linky totiž logicky snižují i další připojená zařízení v síti.
Průměrná rychlost pevného internetového připojení v Česku je nicméně citelně vyšší. Ve druhém čtvrtletí letošního roku podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) vzrostla na 88,4 Mb/s. Nejčastěji přitom mají lidé rychlost mezi 30 a 100 Mb/s, konkrétně ve třetině případů. Na rychlosti vyšší než 300 Mb/s dosáhne méně než deset procent tuzemských domácností.
„V rámci predikce vývoje průměrné rychlosti pro další období lze očekávat tendenci růstu kvality poskytovaných služeb i s ohledem na dotační program z roku 2022 pro vybudování sítí s velmi vysokou kapacitou, které umožní koncovým uživatelům spolehlivé připojení k internetu o rychlostech nejméně 1000 Mbit/s ve směru download a 200 Mbit/s upload se zvláštním zaměřením na venkovské oblasti, kde existuje jen malá komerční motivace k zavádění takových sítí,“ uvedl úřad v monitorovací zprávě.