Článek
„Podle odhadů ČTÚ došlo ve srovnání s rokem 2019 ke zvýšení celkové spotřeby dat v mobilních sítích o cca 80 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM kartu s datovými službami dosáhla v roce 2020 hodnoty přes 3,1 GB. Meziročně tak došlo cca k 77% nárůstu průměrné měsíční spotřeby mobilních dat na jedné SIM,“ uvedla Tereza Meravá z tiskového oddělení Českého telekomunikačního úřadu.
„V první polovině roku došlo oproti průměru za celý rok 2019 k poklesu ceny za skutečně provolanou minutu přibližně o 14,9 % na 0,77 Kč/min. Dlouhodobě klesá i cena za MB dat. V meziročním srovnání klesla oproti loňskému roku průměrná jednotková cena za MB mobilních dat (bez zahrnutí fixního LTE) o 28,5 % na 0,05 Kč/MB,“ doplnila Meravá.
Budou padat pokuty. Stovky poskytovatelů stále neinformují o rychlosti internetu
Ta zároveň konstatovala, že úřad projednal a rozhodl přes 35 tisíc sporů mezi uživateli a poskytovateli služeb a řešil přes 2000 převážně spotřebitelských stížností. „Na pokutách udělovaných ve správním řízení ČTÚ v roce 2020 vybral přes 4 mil. Kč. Dalších téměř 37 mil. Kč vybral ČTÚ na správních poplatcích. Příjmy z poplatků za kmitočty a čísla lehce přesáhly 821 mil. Kč,“ konstatovala mediální zástupkyně ČTÚ.
V loňském roce zároveň pod taktovkou ČTÚ odstartovala v Česku modernizace mobilních sítí, díky aukci kmitočtů rozjeli operátoři budování 5G sítí. S tím souviselo i dokončení přechodu pozemního digitálního televizního vysílání první generace na DVB-T2.
Úřad během roku 2020 připravil také veřejně dostupný srovnávací nástroj cen a kvality služeb, který mohou lidé od letoška již používat. Stanoveny byly také podmínky kvality služby přístupu k internetu, díky čemuž musí tuzemští operátoři informovat své zákazníky o minimální rychlosti připojení, kterou jim garantují.