Článek
(od našeho zpravodaje)
Hned na úvod je ale nutné zdůraznit, že samotný automobil rozhodně nikam nelétá. Land Aircraft Carrier je vlastně spojením elektrického šestikolového minivanu, který má tak velký kufr, že je do něj možné složit eVTOL, tedy miniaturní letoun pro dva pasažéry.
V praxi by to mělo fungovat velmi jednoduše – vyrazíte s minivanem prakticky kamkoliv budete chtít, kde následně vyndáte z kufru letoun a budete objevovat krásy krajiny z ptačí perspektivy.
Nejde přitom rozhodně o hudbu vzdálené budoucnosti. Zástupci společnosti Xpeng Aero se pochlubili, že již nyní evidují na 3000 předběžných objednávek, start prvních dodávek je přitom naplánován už na příští rok.
CES 2025: Futuristická skládací kytara struny nepotřebuje
CES 2025: Lampička proti dyslexii je hit. Monitor ale naprostý propadák
Levné to nebude
Výroba má být zahájena ještě letos v jihočínském Kantonu. Továrna má přitom takovou kapacitu, že zvládne vyrobit až 10 000 elektromobilů s letounem ročně.
Případní zájemci nicméně musí počítat s cenovkou okolo 300 000 dolarů, tedy v přepočtu více než 7,3 milionu korun.
Viceprezident společnosti Xpeng Aero Brian Gu v Las Vegas prohlásil, že vozidlo již obdrželo typové osvědčení, což potvrzuje splnění výrobních standardů, tedy že již proběhla i první veřejná letová ukázka s posádkou.
Výrobce označuje elektrický minivan familiárně jako mateřskou loď. Při pohledu na ni vás asi jako první napadne, že se výrobce inspiroval Teslou Cybertruck. Proti tomuto elektromobilu je ale novinka ještě delší, a hlavně má šest kol.
Co se samotného letounu týče, eVTOL vyniká lehkou konstrukcí z uhlíkových vláken a šestirotorovým pohonným ústrojím se skládacími vrtulemi. Létající vozidlo je navíc vybaveno pokročilými bezpečnostními systémy, které dovedou eliminovat chyby pilota. K dispozici bude i autonomní režim pro přistání a vzlétnutí, stejně jako monitorování překážek v reálném čase, podobně jako u moderních dronů.
Majitelé samozřejmě budou muset získat pilotní průkaz, výrobce nicméně slibuje snadné ovládání jednou pákou.
Vývoj pokračuje
Set elektromobilu s letounem Land Aircraft Carrier má být přitom jen začátkem snahy o propojení létání s automobilovou dopravou. Xpeng Aero již nyní koketuje s myšlenkou výroby létajících aut, která by se mohla plně začlenit do současné dopravy.
Na financování těchto cílů již podnik získal od investorů stovky milionů dolarů. Přesto se i na veletrhu CES 2025 snažil oslovit další investory. Zda se vedení čínské společnosti podaří realizovat všechny ambiciózní cíle, ale ukáže až čas.