Článek
"Ačkoliv to může vypadat úděsně, je třeba si uvědomit, že současná 'nízká' cena je na stejné úrovni, na které byl bitcoin v září 2017. A jeho největší nárůst nastal během posledních tří měsíců loňského roku, kdy jej spekulativně kupovali i amatérští investoři," doplnil analytik společnosti Starteepo Dušan Jilčík.
Momentálně podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy kryptoměny zažívají opak toho, co bylo před rokem. "Prostě přepjatě bujarou až bezbřeze euforickou náladu kolem bitcoinu & spol. vystřídaly hluboký pesimismus a potemnělá rezignovanost. Žádný z těchto pocitů nemá opodstatnění v realitě a trh může svoji rovnovážnou 'objektivní' cenu najít teprve tehdy, až nerealistické dojmy a očekávání čas odplaví," uvedl Kovanda.
Bitcoin přilákal spekulanty
Bitcoin, podobně jako další kryptoměny, přilákal na trh i spekulanty z řad amatérských investorů, kteří předtím nikdy neinvestovali, upozornil analytik Chytrého Honzy Jiří Pospíšil. Mluvilo se tedy o tom, že by mohly kryptoměny přilákat na trh potenciálně další volné peníze. Mnozí ale často za svou první zkušenost s investováním draze zaplatili. Ceny kryptoměn lze jen velmi těžko predikovat a často podléhají nenadálým výprodejům bez zjevné příčiny, poznamenal.
Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.
Bitcoin se podle Kovandy nyní nachází ve fázi, kdy z trhu mizí ti, kteří kryptoměnám nikdy tak úplně nevěřili či nerozuměli a vkládali do nich peníze víceméně hlavně proto, aby bezpracně vydělali na euforické vlně nebo aby se zbavili pocitu, že jim cosi uniká. "Domnívat se ale, že dny bitcoinu jsou definitivně sečteny, je velmi předčasné," podotkl.