Článek
"V marketingových průzkumech je Wi-Fi u našich cestujících jednou z nejčastěji požadovaných doplňkových služeb. Ve stále více vlacích ji požadují také objednatelé veřejné dopravy. Proto nabídku Wi-Fi v našich soupravách průběžně rozšiřujeme a k začátku jízdního řádu ji budeme nabízet ve 2248 spojích denně, do stovek dalších spojů zavedeme WiFi v průběhu roku 2022,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.
Internetové připojení se rozšíří například do rychlíků Vltava a Lužnice z Prahy do Českých Budějovic a Českých Velenic. Více vozů s touto službou bude také v rychlících Vysočina z Prahy přes Havlíčkův Brod do Brna a Bouzov z Brna do Olomouce a Šumperka.
Mobilní sítě LTE pokrývají přes 90 procent dálnic a 80 procent železničních koridorů
"Technologii WiFi jsme letos dosadili také na všechny jednotky CityElefant. Díky tomu nabídneme WiFi plošně také v rámci Pražské integrované dopravy a Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS a částečně také v Ústeckém a Pardubickém kraji,“ podotkl náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.
Rozšíření připojení plánují dráhy během příštího roku také v dalších vlacích, například v Plzeňském a Jihočeském kraji. ČD nyní poptávají dále instalaci technologie do desítek motorových vozů a jednotek, přípojných vozů do motorových souprav pro regionální dopravu a do rychlíkových vozů, které nyní obsluhují linku Labe Praha – Děčín.
Kromě garantovaných spojů s internetovým připojením by podle drah měla být WiFi i ve stovkách dalších spojů, v jízdních řádech však například kvůli oběhu různých souprav přímo označeny nebudou. Cestující to tak budou moci zjistit až přímo ve vlaku.
V příštím roce se dál rozšíří také počet vlaků vybavených palubním zábavně-informačním portálem celkem 73 spojů obsluhovaných jednotkami InterPanter, Pendolino, Railjet a InterJet. WiFi ve svých spojích nabízí i soukromí dopravci.