Článek
Zástupci společnosti Galax využili toho, že na rozdíl od grafických karet mají SSD jednotky jasně udanou životnost. Zatímco výrobci herních grafik jsou tak na těžaře krátcí, v případě úložišť to neplatí.
Každé SSD má totiž omezenou životnost, která se zpravidla vyjadřuje jednotkou TBW (terabytes written), tedy počtem zapsaných terabajtů. Pokud dojde k poruše disku po nadměrném používání, které je možné vyčíst z ovládacího softwaru SSD, výrobce jednoduše nebude opravu podle vlastního prohlášení vůbec řešit.
I když je společnost Galax zatím pouze první vlaštovkou, je vcelku možné, že se touto strategií inspirují i další výrobci.
Zmizí SSD z obchodů? Využívají se k těžbě nové kryptoměny
Fenomén jménem Chia
V Evropě a dalších částech světa se zatím Chia příliš neprosadila, v Číně nicméně tato kryptoměna zažívá obrovský boom. Těžba je podobná jako u dalších kryptoměn, hlavní rozdíl je v tom, že místo výkonných grafických karet se používají právě rychlé SSD jednotky.
I když se novodobí zlatokopové doposud zaměřovali především na modely určené pro firmy, které mají delší životnost, v případě nedostatku se patrně budou poohlížet i jinde.
Pokud tedy plán se speciálními SSD jednotkami pro těžbu nevyjde, je patrně jen otázkou času, než k těžbě budou využívat i rychlé SSD jednotky, které se běžně montují do stolních počítačů i notebooků. V takovém případě by se trh s úložišti zhroutil úplně stejně jako v případě grafických karet.
Češi letos nakoupili kryptoměny za 2,3 miliardy korun
Jak se těží bitcoiny a další kryptoměny
Neustále rostoucí hodnota bitcoinu a dalších virtuálních měn vyvolala doslova zlatou horečku. A to nejen mezi investory, kteří s vidinou možného zisku horentně skupují, co se dá.
Platí to také o těžařích, kvůli kterým se prakticky celý svět potýká s nedostatkem grafických karet. Situace došla dokonce tak daleko, že těžaři začali ve velkém skupovat i herní notebooky, aby je využili pro těžbu.
Jak je tedy z řádků výše patrné, největší poptávka je po hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Pro těžbu bitcoinů či jiných kryptoměn je potřeba mít celou farmu extrémně výkonných počítačů, které se říká mining rig.
Na všechny takto zapojené stroje se nainstaluje speciální software, který pak počítá předem nastavené výpočty, jejichž výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné nakupovat prakticky cokoliv, případně je směnit za skutečné peníze.