Článek
„V případě schválení zákona o hazardních hrách v současné podobě hrozí, že se i díky Vašemu případnému hlasu Česká republika zařadí mezi země jako Čína, Írán nebo Kuba, kde je blokování internetu bohužel zcela běžné,“ stojí v otevřeném dopise, který šéf sdružení CZ.NIC v úterý zaslal všem poslancům ve Sněmovně.
Podle něj negativní dopad přesáhne i hranice Česka. „Schválení zákona pak poškodí i obraz České republiky v zahraničí včetně umístění v mezinárodních hodnoceních,“ konstatoval Filip. Poukazoval přitom například na report Freedom on the Net, ve kterém se pravidelně každý rok hodnotí svázanost internetu politickými tlaky v různých státech světa.
SPIR: Česku chybí pojistky
Součástí ministerstvem předloženého a vládou schváleného návrhu zákona o hazardních hrách je blokační paragraf 82, který říká, že provozovatel internetu bude muset vypnout stránku, kterou úředníci ministerstva umístí na seznam nepovolených internetových her.
Ministerstvo financí tento návrh dlouhodobě brání a obhajuje ho tím, že podobné modely blokace již dávno fungují v zahraničí. „Ke stejnému opatření již přistoupila většina zemí Evropské unie. V Německu, Itálii a Francii je v platnosti od roku 2012, od roku 2013 pak v Dánsku či Belgii. Věříme, že stejně jako v těchto zemích většina zahraničních provozovatelů využije možnosti získat licenci a podnikat legálně a že počet blokovaných stránek bude stejný jako v Dánsku, kde se blokuje pouze 12 takových stránek,“ řekl Novinkám již dříve Ondřej Závodský, náměstek ministra financí.
Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) ale už v minulosti opakovaně upozorňovalo na to, že ministerstvo financí vedené šéfem ANO Andrejem Babišem poskytuje poslancům zavádějící informace ohledně fungování blokace internetu v jiných zemích EU. Česku prý chybí pojistky proti možnému zneužití. [celá zpráva]
Podle SPIR je navíc blokace webů zbytečná. Návrh zákona totiž počítá i s blokací plateb, která na rozdíl od blokování webových stránek neohrozí právo svobodně vyhledávat informace. Už zmíněná blokace plateb představuje účinnou prevenci. [celá zpráva]
Ministerstvo si samo rozhodne, koho zablokuje
O objasnění sporných bodů navrhovaného zákona požádala ministerstvo financí také společnost Seznam.cz. „Vysvětlení ministerstva financí jsme obdrželi s poznámkou, že technické aspekty blokace nemají valný význam pro veřejnost ani ISP (poskytovatele internetu, pozn. red.), neboť tuto problematiku bude řešit výhradně ministerstvo financí a jejich detailní specifikace v samotném zákoně není možná z důvodu dynamického a flexibilního internetového prostředí,“ řekl Novinkám Michal Feix, ředitel pro právní a legislativní záležitosti společnosti Seznam.cz.
„Ve zkratce lze odpověď shrnout ve smyslu: ‚ministerstvo financí, coby kompetentní regulátor, bude jako jediná instituce rozhodovat o nelegálnosti webové stránky a technickém zabezpečení blokace‘,“ doplnil Feix.
Podle něj jsou tedy zcela na místě obavy SPIR, že ministerstvo financí získá díky zákonu pravomoc blokovat prakticky jakékoliv internetové stránky.
Znění par. 82 Zákona o hazardních hrách
Blokace nepovolených internetových her
(1) Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen „seznam nepovolených internetových her“).
(2) Na seznam nepovolených internetových her se zapíše internetová stránka, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b).
(3) Povinnost podle odstavce 1 jsou poskytovatelé připojení k internetu splnit ve lhůtě 15 dní ode dne zveřejnění internetové stránky v seznamu nepovolených internetových her.