Článek
Velkým tématem, které se objevilo v loňském roce, byl nárůst rizikových půjček uzavřených mezi více kryptoměnovými podniky a také nedostatečná hloubková kontrola prováděná u protistran zapojených do těchto transakcí. Návrhy vládních úředníků by takové aktivity potlačily.
Z návrhů vyplynulo, že snahou je vytvořit „robustní režim, který by jako první na světě posílil pravidla týkající se půjčování kryptoaktiv a zároveň zvýšil ochranu spotřebitelů a provozní odolnost firem“, uvádí se v prohlášení zveřejněném v úterý pozdě večer, z něhož cituje server CNBC.
„Jsme i nadále pevně odhodláni rozvíjet ekonomiku a umožňovat i technologické změny a inovace - a to se týká i technologie kryptoaktiv,“ uvedl ve sdělení ekonomický tajemník ministerstva financí Andrew Griffith. „Musíme ale také chránit spotřebitele, kteří tuto novou technologii využívají - zajistit robustní, transparentní a spravedlivé standardy,“ dodal.
Bankrot byl nevyhnutelný. Kryptoměnová firma Genesis dluží miliardy
Kolaps FTX urychlil snahu globálních regulačních orgánů začít odvětví kryptoměn důsledně regulovat. Sektor zatím regulaci uniká. Evropská unie a Spojené státy už předložily vlastní návrhy na zlepšení ochrany spotřebitelů v této oblasti. Griffith 2. prosince uvedl, že nedávné události na trhu s kryptoměnami posilují potřebu včasné, jasné a účinné regulace. Krátce předtím se dostala do problémů FTX.
Už v roce 2021, kdy se nejznámější kryptoměna bitcoin dostala na rekordních téměř 69 000 dolarů (v dnešním kurzu asi 1,5 milionu Kč), se o regulaci hlasitě debatovalo. Pak ale přišel prudký pokles cen a s ním zintenzivnily i debaty o regulaci. Nyní se bitcoin prodává zhruba za 23 000 USD (asi 502 490 Kč). Někteří vládní činitelé hovoří o praktikách „Divokého západu“, které v odvětví panují, ale připouštějí, že z těchto technologických inovací může britská ekonomika těžit.
Anketa
Rizikové půjčky a obchody
Právě kolaps burzy FTX, která podle obvinění využívala peníze zákazníků k rizikovým půjčkám a obchodům, spustil řetězovou reakci bankrotů firem spojených s FTX a poskytujících půjčky digitálních aktiv. Týká se to například společností BlockFi a Genesis Trading ze skupiny Digital Currency Group.
Návrhy představené v úterý by prosadily i přísnější požadavky na transparentnost kryptoměnových burz. Snahou je zajistit, že budou zveřejňovat příslušné informační dokumenty a stanoví jasné požadavky na přijetí digitálních tokenů k obchodování.
Británie se chce stát na globální scéně lídrem v oblasti kryptoměnových a blockchainových technologií. Tyto ambice, které země poprvé nastínila loni na jaře, ale provází chaotické střídání vlád. Současného premiéra Rishiho Sunaka, který je ve funkci od loňského října, obchodníci považují za přátelského trhu kryptoměn. Sunak už dříve řekl, že chce z Británie učinit preferovanou jurisdikci pro technologie kryptoměn a blockchainu.
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.