Článek
Autonomní bojový robot Talon Sword je testován od roku 2003. Standardně bude vybaven kulometem M240 nebo M249, v jeho výbavě se také objeví raketomet. O vývoj přístroje pečuje společnost Foster-Miller.
Armáda připravuje ostré nasazení
"Robot potřebuje ještě pár dodělávek," potvrdil Bob Quinn, mluvčí společnosti. "Systém je právě podrobován závěrečným zkouškám, veřejnosti ale nebude sdělen přesný termín jeho plánovaného bojového nasazení," dodal Quinn.
Automatické robotické systémy již byly několikrát použity. Například v Afgánistánu operoval "PackBot" společnosti iRobot, který vyhledával talibanské bojovníky. V Iráku byl nasazen PackBot, který nesl chemické senzory a ověřoval bezpečnost terénu.
Talon Sword bude zabíjet
Talon Sword se však od těchto strojů zásadně odlišuje, protože je vybaven střelnými zbraněmi. Zařízení může pracovat zcela samo, nebo s pomocí vojáka, který bude ovládat na dálku jeho kamerový a zbraňový systém.
V následujících pěti letech uvede společnost Foster-Miller několik variant přístroje Talon Sword. V současnosti robot váží 40 kilogramů, pohybuje se rychlostí asi 8,5 kilometrů za hodinu a na jedno nabití baterie urazí kolem 32 km. V pohotovostní módu vydrží systém zhruba týden.
V roce 2001 byl Talon bez střelné výbavy nasazen při čištění Světového obchodního centra v New Yorku.
2010: Tři typy bojových robotů
Podle serveru CNET budou v roce 2010 existovat tři typy bojových strojů, které budou ve válečných akcích běžně nasazovány. Půjde o pozemní vozidla, létající sondy a vrtulníky (takzvané robokoptéry).
"Hlavním důvodem, proč se neobjevili samostatní roboti dříve, byl fakt, že M-16 pracovala lépe," sdělil Colin Angle, výkonný ředitel firmy iRobot.