Článek
Zisk Metě klesl především kvůli nákladům na snižování počtu zaměstnanců. Firma loni v listopadu oznámila, že dá výpověď více než 11 000 lidí, což bylo jedno z nejmasovějších propouštění v technologickém sektoru.
Nyní ale Meta po měsících slabého prodeje signalizuje oživení poptávky po digitální reklamě. Pro první kvartál předpovídá tržby mezi 26 miliardami a 28,5 miliardamy dolarů. Analytici v anketě společnosti Refinitiv přitom v průměru odhadovali tržby na 27,14 miliardy dolarů.
Padáka dostane 11 000 lidí. Po Twitteru masivně propouští Instagram i Facebook
Největší světová společnost v oblasti sociálních médií snížila výhled nákladů na rok 2023 o pět miliard dolarů. Zvýšila také svůj program zpětného odkupu akcií o 40 miliard dolarů.
Akcie Mety v loňském roce ztratily téměř dvě třetiny své hodnoty. Po skončení středečního obchodování a oznámení hospodářských výsledků přidávaly až 19 procent. Posilovaly i akcie konkurenčního Alphabetu a Snapu.
Philips, IBM, Microsoft a řada dalších
Technologické společnosti v posledních měsících kvůli obavám ze zhoršených hospodářských výsledků dělají mezi zaměstnanci masové čistky. Například nizozemský výrobce spotřební elektroniky a zdravotnického vybavení Philips tento týden oznámil, že se chystá v nadcházejících dvou letech zrušit dalších 6000 pracovních míst. Přitom už loni v říjnu tento podnik oznámil rozsáhlé propouštění, které se dotklo 4000 lidí.
V minulém týdnu zase o masovém propouštění informovaly další technologické firmy – evropská softwarová společnost SAP dá výpověď zhruba třem tisícům zaměstnanců, americký technologický gigant International Business Machines (IBM) hodlá propustit 3900 lidí.
Místa ruší v reakci na zhoršené hospodářské vyhlídky i další technologičtí giganti. Například Microsoft již dříve avizoval, že zruší 11 tisíc pracovních míst, majitel Googlu dokonce 12 tisíc. Propouštět se rozhodly také společnosti Xiaomi, Meta, Twitter, HP a řada dalších.