Článek
Ve Vietnamu je tak nyní zakázáno nejen kupovat, ale také prodávat jakékoli kybernetické měny. A to pod pokutou 9000 dolarů, tedy v přepočtu bezmála 200 tisíc korun. Platí to přitom nejen pro tamní obyvatele, ale také pro turisty.
Přesný důvod zákazu bitcoinů a dalších kryproměn tamní zákonodárci neuvedli. Podle zpravodajského webu The Register jde ale pravděpodobně o to, že virtuální mince představují velké investiční riziko a že finanční transakce nemůže stát prakticky nijak kontrolovat.
Vydělávají tak i počítačoví piráti
Zároveň se na virtuální měny zaměřují stále častěji počítačoví piráti. Ti stále častěji instalují software na těžbu kyberměn do cizích počítačů místo klasických virů. Podobně zotročené stroje pak kyberzločincům vydělávají peníze, aniž by o tom majitelé počítačů měli ponětí.
A rozhodně nejde o nějaký zanedbatelný počet počítačů. Podle analýzy společnosti AdGuard totiž podvodníci takovýmto způsobem infikovali více než 500 miliónů PC. Tyto stroje generují útočníkům nemalé peníze. [celá zpráva]
Zakázat stránky k obchodování s kybernetickými měnami se údajně ze stejných důvodů rozhodlo v minulosti například i Rusko.
Hodnota neustále roste
Virtuální mince lákají uživatele navzdory všem zmiňovaným rizikům především proto, že jejich hodnota neustále stoupá. Například v případě nejpopulárnějšího bitcoinu se aktuálně kurz drží nad hranicí 6000 dolarů, tedy v přepočtu více než 132 tisíc korun.
Ještě na konci loňského roku se přitom jedna virtuální mince prodávala za částky okolo 900 dolarů (19 800 Kč). [celá zpráva]
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.
Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]