Článek
„Už dost! Nechceme platit bitcoinem! Bukele je diktátor,“ skandovali nespokojení lidé v ulicích. Na tričkách a transparentech měli logo bitcoinu zakryté symbolem zákazu.
„To, co vláda dělá, je arogantní. Je to autoritářství,“ uvedla pro agenturu Reuters jedna z protestujících Dora Riverová.
Podle agentury AP demonstranti poškodili v San Salvadoru několik bankomatů, které byly nově instalovány právě kvůli transakcím s bitcoiny. Protestující tvrdili, že bitcoin může způsobit finanční nestabilitu a vést k nezákonným transakcím.
Demonstranti vyrazili do centra San Salvadoru v den dvoustého výročí získání nezávislosti země. Demonstranti byli nakonec rozehnáni policisty, uvedla agentura Reuters.
Bitcoin má i příznivce
Jak upozornil server BBC, bitcoin má nicméně v zemi také příznivce. Rodinnou prodejnu má v San Salvadoru například Ed Hernandez, kde kromě potravin prodává i základní drogistický a hygienický sortiment, a ten si zavedení bitcoinu coby oficiálního platidla pochvaluje.
„Líbí se mi, že během pandemie koronaviru nebudu muset používat hotovost. Náš obchod navíc kryptoměny ochrání před padělanými bankovkami. Samozřejmě že má bitcoin také rizika, ale ta existují v životě u všeho,“ má jasno Ed Hernandez.
Z nedávného průzkumu Central American University nicméně vyplynulo, že se zavedením bitcoinu jako oficiální měny nesouhlasí více než dvě třetiny respondentů. Devět z deseti dotázaných navíc nemá o fungování bitcoinu jasnou představu.
Alarmující je také to, že osm z deseti respondentů vyjádřilo pouze malou nebo nulovou důvěru v používání nejznámější kryptoměny na světě. V hlavním městě San Salvadoru se dokonce konaly i demonstrace proti začátku placení bitcoinem.