Článek
Během května a června se hodnota bitcoinu propadla o stovky tisíc korun – z 918 230 Kč až na 452 900 Kč, což představovalo nejhorší výsledek od konce roku 2020.
Srpen byl ale opět ve znamení růstu, v polovině druhého prázdninového měsíce se nejznámější kryptoměna na světě obchodovala za 597 549 Kč. Poslední dva týdny ale byly ve znamení poklesu, což vyvrcholilo propadem pod již zmiňovanou půlmilionovou hranici.
Novodobá zlatá horečka opadá, rostoucí ceny elektřiny způsobily odliv těžařů kryptoměn
V pondělí ráno se jedna virtuální mince nabízela za 466 680 Kč. Odpoledne sice hodnota vzrostla až na 497 310 Kč, stále jde však o jeden z nejhorších výsledků uplynulého měsíce.
Propad má za sebou také ethereum. Druhá nejznámější kryptoměna se ještě v polovině uplynulého týdne obchodovala za 42 320 Kč, na konci týdne ale následoval propad až na 35 630 Kč. Za takovou částku se ethereum nabízelo ještě v pondělí ráno, odpoledne kurz stoupl na 37 290 Kč.
Je nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě (míry kolísání hodnoty v čase). Rozdíly v cenách se proto mohou lišit i v řádu několika tisíc korun.
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.