Článek
Zatím historicky nejvyšší kurz byl předposlední únorový týden, kdy se jedna virtuální mince obchodovala za 58 332 USD, což odpovídá 1 279 860 Kč. Následně ale přišel již zmiňovaný sešup, kdy kurz klesl postupně až na 43 000 dolarů (943 460 Kč).
V pátek krátce po půlnoci se nicméně hodnota opět vyhoupla nad zmiňovanou osmapadesátitisícovou hranici. Konkrétně se ve špičce jedna mince nabízela za 58 150 USD (1 276 890 Kč).
Bitcoin se propadl až na 43 000 dolarů. Před týdnem přitom stál 58 000
I když kurz během pátečního rána klesl na 56 562 dolarů (1 241 630 Kč), stále jde o jednu z nejvyšších hodnot v celé historii bitcoinu.
Je nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit i v řádu několika tisíc korun.
Jak se těží bitcoiny a další kryptoměny
Neustále rostoucí hodnota bitcoinu a dalších virtuálních měn vyvolala doslova zlatou horečku. A to nejen mezi investory, kteří s vidinou možného zisku horentně skupují, co se dá.
Platí to také o těžařích, kvůli kterým se prakticky celý svět potýká s nedostatkem grafických karet. Situace došla dokonce tak daleko, že těžaři začali ve velkém skupovat i herní notebooky, aby je využili pro těžbu.
Jak je tedy z řádků výše patrné, největší poptávka je po hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Pro těžbu bitcoinů či jiných kryptoměn je potřeba mít celou farmu extrémně výkonných počítačů, které se říká mining rig.
Na všechny takto zapojené stroje se nainstaluje speciální software, který pak počítá předem nastavené výpočty, jejichž výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné nakupovat prakticky cokoliv, případně je směnit za skutečné peníze.