Článek
Ještě během pondělka se bitcoin obchodoval za 1 192 585 Kč, v úterý dopoledne se ale kurz vyšvihnul až na 1 324 624 Kč. Za necelých 24 hodin tak hodnota posílila o více než 132 tisíc korun.
Když vezmeme v potaz, že přesně před rokem se jedna virtuální mince nabízela za 524 517 Kč, jde o obrovský skok.
Táhne bitcoin i ethereum. V lednu utratili Češi za kryptoměny 350 milionů
Bitcoin za dva miliony?
Kurz bitcoinu navzdory menším či větším výkyvům roste od poloviny ledna, kdy bylo v USA schváleno 11 bitcoinových ETF – zkratka ETF označuje fond obchodovaný na burze. Předtím se nejznámější kryptoměna obchodovala za méně než milion korun, zkraje letošního roku kurz činil 946 227 Kč.
„Díky ETF začaly brát instituce bitcoin vážně a na ceně se projeví příliv nového kapitálu až postupně. Myslím si, že mnoho lidí nedoceňuje, jak moc velký dlouhodobý vliv na cenu bitcoinu budou ETF mít,“ konstatoval Roman Valihrach, zakladatel a CEO české kryptoměnové burzy Coinmate.
Absolutní rekord si zatím bitcoin připsal v listopadu 2021, kdy se nabízel za 1 427 350 Kč. Zda se v dohledné době podaří tuto metu překonat, se ukáže až v nadcházejících dnech a týdnech.
„Celý kryptotrh má slušně našlápnuto, aby překonal všechny dosavadní rekordy. Cena bitcoinu se letos podle našich odhadů může vyšplhat až ke 100 000 USD (2,29 milionu Kč),“ předpověděl již zkraje letošního roku ředitel Bit.plus Martin Stránský.
Posiluje také ethereum
Po vzoru bitcoinu posilují také další kryptoměny. Například ethereum se přesně před týdnem obchodovalo za 68 740 Kč, v úterý ale hodnota poskočila až na 76 467 Kč.
Zkraje letošního roku se přitom druhá nejznámější kryptoměna obchodovala za 51 890 Kč, v půlce ledna – tedy bezprostředně po schválení bitcoinových ETF – ale kurz poskočil na 60 944 Kč. Na vrcholu byla kryptoměna v listopadu 2021, kdy se obchodovala za 104 970 Kč.
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.