Článek
V posledním týdnu jsme byli svědky hned několika výrazných výkyvů v kurzu bitcoinu. Například minulý týden ve čtvrtek měla jedna virtuální mince hodnotu 1 416 355 Kč, v pátek ale kurz posílil už na 1 464 998 Kč, aby následně během víkendu propadl na 1 397 667 Kč.
Tento týden v pondělí se bitcoin obchodoval již opět za 1 453 782 Kč, ve středu ale hodnota opětovně činila jen 1 403 409 Kč. Ve čtvrtek se však nejznámější kryptoměna obchodovala už za 1 513 270 Kč.
Za jediný měsíc zobchodovali Češi kryptoměny v hodnotě 430 milionů
Jako před halvingem
Hodnota se tak v podstatě blíží sumě, za kterou se bitcoin nabízel před halvingem, tedy před tzv. půlením. Před halvingem – tedy v pátek 19. dubna – se bitcoin obchodoval za 1 549 107 Kč. Bezprostředně po halvingu kurz mírně klesl na 1 518 075 Kč, propad ale pokračoval i v dalších dnech a týdnech, jak je patrné z řádků výše.
„Jak naznačuje neutrální hodnocení indexu Crypto Fear and Greed, zdá se, že se na trzích s kryptoměnami nacházíme v určitém útlumu. I po posledním snížení odměny za blok bitcoinu na polovinu je volatilita cen ve druhém čtvrtletí daleko od toho, co jsme viděli na začátku roku,“ konstatoval Simon Peters, analytik kryptotrhů v eToro.
Halving bitcoinu
Bitcoin je jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších kryptoměn. Tato virtuální měna vznikla už v roce 2009, větší popularitě se ale těší až v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Těžaři přitom dostávají za svou činnost poplatky od ostatních uživatelů. Snížení jejich odměny je právě zmiňovaný halving.
Je to mechanismus, který představuje jednu z hlavních výhod bitcoinu. Umožňuje postupný pokles nabídky bitcoinu, což zvyšuje jeho hodnotu v čase. Zatím poslední halving se uskutečnil v noci z pátku 19. dubna 2024 na sobotu 20. dubna 2024.
Sluší se ale připomenout, že v letošním roce jinak bitcoin zažil bouřlivý růst. Zkraje ledna totiž hodnota činila pouze 946 227 Kč. V půlce prvního měsíce letošního roku však přišel impuls, který zapříčinil dramatický nárůst.
Řeč je o schválení 11 bitcoinových ETF v USA – zkratka ETF označuje fond obchodovaný na burze. Investoři se díky tomu začali o nejznámější kryptoměnu na světě daleko více zajímat, což v půlce března vyvrcholilo stanovením nového rekordu bitcoinu, když se jedna virtuální mince obchodovala za 1 704 367 Kč. Kurz zatím ještě nikdy nebyl vyšší.
V tuto chvíli nikdo nedokáže se 100% jistotou říci, zda bitcoin bude klesat, nebo zda kurz zamíří směrem vzhůru k novým rekordům. Vysoká volatilita, tedy kolísání hodnoty, je pro kryptoměny typická. Před investicemi je tak potřeba dobře zvážit všechna rizika.
Ethereum oslabilo
V případě etherea je situace odlišná. Druhá neznámější kryptoměna se před týdnem obchodovala za 70 530 Kč, aktuálně je to ale pouze za 67 660 Kč. Tento týden ve středu byl nicméně kurz ještě nižší, činil 65 710 Kč.
Pro úplnost dodejme, že letošní rok odstartovalo ethereum kurzem 51 890 Kč. Absolutní rekord si druhá nejznámější kryptoměna připsala v listopadu 2021, kdy se obchodovala za 104 970 Kč.