Článek
Jedna virtuální mince se v úterý odpoledne obchodovala za 1 609 426 Kč, přitom pomyslnou hranici 1,5 milionu překonal bitcoin teprve tento týden v pondělí.
Aby bylo zřejmější, o jak výrazný nárůst jde – přesně před rokem se bitcoin nabízel za pouhých 494 257 Kč. Kurz tedy za uplynulých 12 měsíců posílil více než trojnásobně.
Jediný bitcoin už má hodnotu 1,5 milionu korun
„Bitcoin nadále stoupá a nyní se obchoduje na historickém maximu oproti předním světovým měnám, jako je euro, libra, australský, kanadský a novozélandský dolar a japonský jen. Pokud bude cena pokračovat v současné trajektorii, je možné, že se během týdne dočkáme nového historického maxima vůči americkému dolaru,“ prohlásil Simon Peters, analytik kryptotrhů ve společnosti eToro.
Hodnotě 1,5 milionu se bitcoin přiblížil poprvé již v listopadu 2021, kdy kurz činil 1 427 350 Kč. Pokořit zmiňovanou 1,5milionovou hranici se ale tehdy nepodařilo. Místo toho následoval postupný sešup až pod pomyslnou hranici 400 000 Kč.
Zaříkadlo jménem ETF
Kurz bitcoinu navzdory menším či větším výkyvům roste od poloviny ledna, kdy bylo v USA schváleno 11 bitcoinových ETF – zkratka ETF označuje fond obchodovaný na burze. Předtím se nejznámější kryptoměna obchodovala za méně než milion korun, zkraje letošního roku kurz činil 946 227 Kč.
„Díky ETF začaly brát instituce bitcoin vážně a na ceně se projeví příliv nového kapitálu až postupně. Myslím si, že mnoho lidí nedoceňuje, jak moc velký dlouhodobý vliv na cenu bitcoinu budou ETF mít,“ konstatoval Roman Valihrach, zakladatel a CEO české kryptoměnové burzy Coinmate.
„Celý kryptotrh má slušně našlápnuto, aby překonal všechny dosavadní rekordy. Cena bitcoinu se letos podle našich odhadů může vyšplhat až ke 100 000 USD (2,29 milionu Kč),“ předpověděl již zkraje letošního roku ředitel Bit.plus Martin Stránský.
V tuto chvíli ale nikdo nedokáže se 100% jistotou říci, jakým směrem se bude kurz bitcoinu ubírat v následujících dnech a týdnech. Vysoká volatilita, tedy kolísání hodnoty, je pro kryptoměny typická. Před investicemi je tedy potřeba dobře zvážit všechna rizika.
Neplatí to přitom jen v případě bitcoinu, ale i dalších kryptoměn. Výrazný nárůst hodnoty zaznamenaly totiž i další virtuální mince, což je dělá v očích investorů atraktivnější.
Roste také ethereum
Výrazný nárůst kurzu je patrný také v případě etherea, které se aktuálně obchoduje za 89 085 Kč. To je letošní maximum. Absolutní rekord to ale není, ten si druhá nejznámější kryptoměna připsala v listopadu 2021, kdy se obchodovala za 104 970 Kč.
Pro úplnost dodejme, že ethereum se zkraje letošního roku nabízelo za 51 890 Kč, v půlce ledna – tedy bezprostředně po schválení bitcoinových ETF – ale kurz poskočil na 60 944 Kč.
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.