Článek
Přesně před měsícem – 27. dubna – se bitcoin obchodoval za 934 980 Kč. O pouhé dva dny později se však kurz propadl pod pomyslnou hranici 900 tisíc korun, a po dalším týdnu byl dokonce už pod 700tisícovou hranicí.
I když kurz v posledních dvou týdnech kolísal směrem vzhůru i dolů, celkově je patrná jeho klesající tendence. Například před týdnem byla jeho hodnota 707 230 Kč, tento týden v pátek to bylo už jen 668 750 Kč.
Kryptoaktiva vlastní každá desátá domácnost v eurozóně. Kupují je i chudí
Nepříznivý vývoj kurzu bitcoinu kopírují i další kryptoměny. Například ethereum se před měsícem prodávalo za 67 170 Kč, před týdnem to bylo už jen za 47 760 Kč a tento týden v pátek za 40 780 Kč.
Je nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě (odhadu míry kolísání hodnoty v čase). Rozdíly v cenách se mohou lišit i v řádu několika tisíc korun.
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.