Článek
V absolutní špičce byl kurz v pondělí 19 829 dolarů (433 640 Kč). V úterý byl sice o něco nižší – jedna mince se dopoledne obchodovala za 19 516 dolarů (427 070 Kč), stále jde však o jednu z nejvyšších hodnot v letošním roce.
Navzdory velmi vysokým výkyvům měl ale kurz prakticky během celého letošního roku stoupající tendenci. Je třeba ale zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit i v řádu několika tisíc korun.
Blíží se vrchol bubliny?
Historicky pokořil kurz pomyslnou hranici 20 000 dolarů (437 800 Kč) na přelomu let 2017 a 2018, pak ale přišel prudký pád až na méně než 4000 dolarů (87 550 Kč). Právě na to poukazuje server CNBC, který označuje zmiňovaný vzestup a pád za bublinu připomínající nechvalně známou tulipánovou krizi z poloviny 17. století.
Zda po strmém růstu přijde skutečně pád a zda se bitcoiny již dostaly na své maximum, však nedokáže v současnosti nikdo s naprostou jistotou říct. Navíc mnohatisícové výkyvy v kurzu i během jediného dne nejsou nijak výjimečné.
Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce již dříve varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny.
Boháči a ztroskotanci. Jak bitcoiny měnily životy lidí
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.