Hlavní obsah

Zkolabovaly dráhy i nemocnice. Virus WannaCry ochromil před rokem počítačový svět

Novinky, mif

Před rokem, v polovině května, se uskutečnil jeden z největších kybernetických útoků současnosti. Kvůli vyděračskému viru WannaCry totiž zkolabovaly systémy drah, benzínek i nemocnic. Jediný škodlivý kód tak ukázal, jak zranitelný je moderní svět, který je závislý na počítačích a internetu.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Vyděračský virus WannaCry se začal internetem šířit krátce před víkendem. Jako jedni z prvních na něho zareagovali bezpečnostní experti National Health Service (NHS). Pracovníci této zdravotnické organizace, která v Anglii zajišťuje zdravotní péči, bleskurychle odřízli počítače v nemocnicích od jejich sítě.

A dobře věděli, co dělají, neboť právě prostřednictvím jejich systémů se nezvaný návštěvník šířil. Nemocnice v Anglii se tak rázem ocitly bez počítačů a byly nuceny vyhlásit výjimečný stav – vyzvaly obyvatele dotčených lokalit, aby se k lékaři vydali jen v nejnutnějších případech.

Kvůli ochromeným informačním systémům totiž byly počítače v nemocnicích prakticky nepoužitelné. Personál se tak musel vrátit zpátky k papírům a tužkám, poznamenal server BBC. Pacienty kvůli tomu čekaly daleko delší fronty, než bývá obvyklé.

Foto: repro malwaretech.com

Mapa zemí, kde WannaCry během pátku útočil.

A stejný kolaps postihl na 200 tisíc organizací ve více než 150 státech světa. A to během jediného dne. Podle listu The Wall Street Journal se s útokem potýkaly například německé dráhy Deutsche Bahn. Vyděračský virus se totiž uhnízdil v jejich systému, který monitoruje příjezdy a odjezdy vlaků.

V Číně se zase výpadky dotkly čerpacích stanic National Petroleum Corp, ale například i tamějších škol a univerzit. Stejně tak zasažení vládních institucí potvrdilo například Japonsko.

Nejvíce postiženo Rusko

Za pouhých pár hodin stihl tento nezvaný návštěvník nakazit více než 300 000 počítačů ve více než 150 zemích světa. Takřka polovina všech zachycených detekcí (45,07 %) připadá na Rusko. Je to dáno tím, že především v tamních chudých lokalitách ještě uživatelé hojně používají zastaralý operační systém Windows XP, který byl škodlivým kódem WannaCry nejvíce zranitelný.

Druhou a třetí příčku pak zaujaly Ukrajina (11,88 %) a Tchaj-wan (11,55 %). Ostatní státy, které se dostaly v žebříčku nejpostiženějších zemí do první desítky, měly podíl tak v řádech jednotek procent. Šlo například o Egypt, Indii či Filipíny.

Česká republika skončila v přehledu s podílem 0,15 % až na 52. místě. Sluší se nicméně podotknout, že spodní příčky měly velmi podobný podíl až prakticky do konce žebříčku, který obsahoval 150 států. Například sousední Slovensko ale na tom bylo hůře – virus WannaCry tam měl podíl 0,26 %. V Česku nakonec bezpečnostní experti vyčíslili počet napadnutých strojů na více než 600.

Internetem koluje stále

WannaCry se šíří internetem i po letech. V současnosti však díky vydání záplat pro operační systémy velkou hrozbu nepředstavuje.

Tento škodlivý kód útočí úplně stejně jako drtivá většina ostatních vyděračských virů, které jsou označovány souhrnným názvem ransomware. Nejprve tedy nezvaný návštěvník pronikne do počítače, pak jej uzamkne a zašifruje všechna data. Za jejich zpřístupnění následně počítačoví piráti požadují již zmiňované výkupné. [celá zpráva]

Foto: repro thehackernews.com

Takto vypadala obrazovka uzamčená vyděračským virem.

Související témata:

Výběr článků

Načítám