Článek
V případě Adobe se nebezpečné trhliny týkají hned několika programů, konkrétně jsou v ohrožení uživatelé aplikací Flash Player, Photoshop CC, Adobe Connect, DNG Converter, InDesign, Digital Editions, Shockwave Player a Experience Manager.
Také Microsoft záplatoval hned několik svých programů, kromě operačního systému Windows například také kancelářský balík Office či internetové prohlížeče Internet Explorer a Microsoft Edge.
Webového browseru se týká také zranitelnost v případě Mozilly, kritická bezpečnostní chyba byla objevena v prohlížeči Firefox.
Rizika jsou velká
Jako kritické jsou vždy označovány chyby, jež mohou kyberzločinci zneužít k tomu, aby do počítače propašovali prakticky libovolného nezvaného návštěvníka.
Stačí jim k tomu vytvořit podvodnou internetovou stránku, prostřednictvím které vzdáleně spustí škodlivý kód. Touto cestou se mohou dostat k souborům uloženým na pevném disku i mohou sestavu na dálku ovládnout.
Takový stroj se pak klidně i bez vědomí uživatele může stát součástí botnetu (síť zotročených počítačů), který kyberzločinci zpravidla zneužívají k rozesílání spamu nebo k DDoS útokům.
Uživatelé se vystavují všanc útočníkům
Stahovat všechny opravy je možné u všech zmiňovaných programů prostřednictvím automatických aktualizací. Pokud je má uživatel vypnuté, je potřeba stáhnout nejnovější aktualizace manuálně přímo ze stránek výrobce.
A to co nejdříve. V opačném případě se totiž uživatelé vystavují všanc počítačovým pirátům, kteří mohou objevené trhliny snadno zneužít při nějakém útoku.