Hlavní obsah

Vláda dostane větší pravomoci, Sněmovna schválila kyberbezpečnostní zákon

1:51
1:51

Poslechněte si tento článek

Praha
Aktualizováno

Poslanecká sněmovna v pátek schválila novou podobu zákona o kybernetické bezpečnosti, která přináší zásadní změny v rozdělení pravomocí mezi vládou a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na základě doporučení parlamentních výborů došlo k přesunu některých klíčových kompetencí právě na úroveň vlády.

Foto: Steve Marcus, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Zákon je reakcí na rostoucí hrozby v oblasti kybernetické bezpečnosti a má za cíl posílit ochranu klíčových infrastruktur státu.

Nová legislativa, kterou nyní čeká ještě na projednání v Senátu, totiž umožní důkladné prověřování dodavatelů technologií, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko pro stát. V krajních případech pak vláda bude moci rozhodnout o jejich vyloučení z kritické infrastruktury.

Zákon rovněž zavádí mechanismus pro prověřování dodavatelských řetězců, který by se měl soustředit výhradně na nejzranitelnější oblasti infrastruktury.

Přijaté pozměňovací návrhy zároveň umožňují vládě rozšířit zákaz i na další oblasti označené jako vysoce kritické. Tento postup vyvolal kritiku ze strany NÚKIB, který původní návrh považoval za srozumitelnější a efektivnější.

Další významnou změnou je způsob určování takzvaných „povinných osob“ – tedy subjektů, na které se zákon vztahuje. Zatímco původní návrh počítal s vyhláškou vydávanou přímo kybernetickým úřadem, nově tuto roli převezme vláda prostřednictvím nařízení.

Kabinet bude mít také pravomoc stanovovat strategicky důležité služby a posuzovat nejen samotné dodavatele, ale i bezpečnostní situaci v jejich domovských zemích.

Výběr článků

Načítám