Článek
„Cílem těchto operací je dát najevo zločincům, kteří operují na darknetu, že bezpečnostní komunita má k dispozici nástroje a mezinárodní partnerství, aby je odhalila a dohnala k odpovědnosti za jejich nelegální aktivity,” řekl náměstek operačního ředitele Europolu Jean-Philippe Lecouffe.
Globální operace s názvem DarkHunTOR podle evropské policejní agentury sestávala ze zásahů v sedmi evropských zemích včetně Německa a Francie, dále ve Spojených státech a Austrálii.
Nejvíce podezřelých, 65, bylo zatčeno v USA, dalších 47 v Německu a 24 v Británii. Europol hovoří o jedné z největších dosavadních iniciativ v souvislosti s obchodováním na odvrácené straně internetu.
Černý trh s falešnými certifikáty a negativními koronavirovými testy jen kvete
Takzvaný darknet je soustavou webových stránek, které jsou navrženy tak, aby zůstávaly mimo dosah běžně používaných internetových vyhledávačů. „Jsou oblíbené mezi zločinci, jelikož jsou nakupující a prodejci z větší části nedohledatelní,” vysvětluje agentura Reuters.
Do letošního roku patřil mezi největší platformy tohoto druhu web s názvem DarkMarket, v lednu ale německé úřady oznámily, že se policii podařilo on-line tržiště vyřadit z činnosti a zadržet 34letého Australana, který je provozoval.
Nový zásah podle Reuters necílil na správce stránek jako dřívější operace, nýbrž na prodejce a zákazníky. Policisté při něm zabavili 26,7 milionu eur v hotovosti a kryptoměnách (skoro 700 milionů Kč), jakož i 234 kilogramů drog.
Jak funguje darknet
Darknet původně vznikl s ušlechtilou myšlenkou, mělo jít o prostor na internetu bez regulací a státního dohledu. Nejprve tedy sloužil především jako anonymní digitální prostor v zemích, kde panuje na sítích tvrdá cenzura, a k těmto účelům slouží i nyní.
Postupně však darknet začal přitahovat zločince, kteří pod rouškou anonymity mohli prodávat prakticky jakékoliv zboží bez omezení – na internetovém černém trhu tak není problém sehnat drogy, zbraně, léky, padělané dokumenty, škodlivý software či odcizené osobní údaje běžných uživatelů.
K darknetu se lidé mohou připojit prostřednictvím speciálních internetových prohlížečů, jež jsou schopny pracovat přes šifrované sítě a nabízejí konfiguraci komunikačních protokolů a portů.
Jako platidlo zde slouží virtuální mince, nejčastěji bitcoiny, ethereum či monero, díky kterým jsou kupující a prodávající prakticky nevystopovatelní. Ochránci zákona tedy mají jen velmi omezené možnosti, jak obchodování na černém internetovém trhu zarazit.