Článek
Tři výzvy na posílení kyberberzpečnosti byly v novém období 2021 až 2027 otevřeny minulý týden 16. srpna. Podle webových stránek IROP bylo v rámci té třetí zaregistrováno 84 žádostí a peníze v nich dosáhly skoro dvou miliard korun. Do méně rozvinutých regionů v Česku, což je dané poměrem HDP ve srovnání zemí EU, mimo jiné patří Ústecký, Karlovarský, Zlínský či Moravskoslezský kraj.
Otevřené zůstávají další dvě výzvy kybernetické bezpečnosti – čtvrtá pro přechodové regiony (například Středočeský, Plzeňský či Vysočinu) s částkou 1,7 miliardy korun a pátá podporující projekty s celorepublikovým dopadem, ve které je přes miliardu korun.
Stát chystá dotace na kyberbezpečnostní projekty, vyčlenil na ně miliardy
IROP v minulém období 2014 až 2020 poskytl dotace na kyberbezpečnost za 1,3 miliardy korun. V novém období 2021 až 2027 narostl objem v této oblasti na 3,4 miliardy. „I přesto, že je částka skoro třikrát vyšší, peněz stále není dostatek. IROP velký zájem o podporu obrany proti kybernetickým hrozbám nemůže financovat sám. Budu na vládě usilovat o další podporu pro tento důležitý segment,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Počet kybernetických útoků každým rokem roste. Loni dostal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 476 hlášení o kybernetických incidentech, přímo řešil 158 z nich, což bylo o 58 více než v roce 2020. Letos například čelil útoku web Dopravniinfo.cz provozovatele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a zprovozněn byl až po skoro dvou a půl měsíci.
Prostřednictvím IROP se má na rozvoj českého eGovernmentu a kyberbezpečnosti v novém období celkem rozdělit 12,4 miliardy korun. Peníze mají jít na rozšíření a urychlení elektronizace veřejné správy a umožnit využívání přínosů digitalizace všemi skupinami.