Článek
„O víkendu se na nás obrátil muž, že v posledním listopadovém týdnu po něm telefonicky neznámý člověk požadoval zaplacení pokuty za dopravní přestupek,“ popsala v pondělí policejní mluvčí Miluše Šafářová.
Požadovanou tisícovku muž zaplatil, to ale vykutáleným podvodníkům nestačilo. „Po další SMS se mu otevřely stránky podobné Portálu řidiče, dále si měl podle bankovní identity dobít kredit, což ale zamítl. Načež se dověděl, že platba již proběhla a nelze ji odmítnout,“ konstatovala Šafářová.
Falešné e-shopy jedou před Vánocemi na plné obrátky
To už ale vlastník účtu raději sám zavolal do své banky, kde ho varovali, že zřejmě došlo k napadení účtu. Bankéři mu jej okamžitě zablokovali, díky čemuž ho zachránili před vysátím dalších peněz z účtu.
Při osobním jednání v bance se totiž muž dověděl, že hrozil i další převod jeho peněz ze spořicího účtu. Peníze nebyly odcizeny jen díky obezřetnosti muže a rychlému jednání bankéřů. Ve výsledku tak důvěřivec přišel jen o tisícovku.
„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta,“ uzavřela policejní mluvčí.
Ta zároveň apelovala, aby lidé na podobné SMS s nabádáním placení pokut nereagovali. Zaplacení pokuty přes SMS zprávu totiž žádná instituce v Česku nepožaduje.
Útoků přibylo
Česká bankovní asociace (ČBA) letos zaznamenala zvýšený počet kybernetických útoků zaměřených na klienty bank, konkrétně eviduje 65,8 tisíce napadených lidí, což je ve srovnání s loňskem o třetinu více.
Dobrou zprávou je aspoň to, že se snižuje škoda způsobená jednomu člověku. Letos dosahuje 16 170 korun, loni to bylo 20 741 Kč.
Tento pozitivní vývoj přičítá ČBA zejména zvýšené edukaci veřejnosti o rizicích a kybernetických podvodech. „Banky dlouhodobě investují do ochrany svých klientů a do prevence odhalování podvodů. Umělá inteligence se stává stále důležitějším nástrojem, který nám pomáhá rychle a efektivně identifikovat hrozby a minimalizovat jejich dopady,“ prohlásil prezident asociace Jan Juchelka.
Zdůraznil však, že umělou inteligenci (AI) stále častěji zneužívají také kyberšmejdi, kteří ji využívají k vytváření stále sofistikovanějších podvodů. Novinky například v minulosti opakovaně varovaly před deepfaky, tedy podvodnými videi vytvořenými AI, která lákají z důvěřivců peníze.
Podvodníci si hrají na novináře
Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.
Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.
Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.
Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.