Článek
"Spojené království, Gruzie a mezinárodní partneři odhalili odpovědnost GRU... za vícero významných kyberútoků proti Gruzii v minulém roce. Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) dospělo s nejvyšší mírou pravděpodobnosti k závěru, že GRU 28. října 2019 vykonala rozsáhlé a škodlivé kyberútoky," uvádí v prohlášení britské ministerstvo zahraničí.
Útočníci loni na podzim vyřadili z provozu weby gruzínské prezidentské kanceláře, soudního systému, soukromých společností a médií, jakož i další systémy. Na nefunkčních webech se pak objevila fotografie bývalého prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho s transparentem s nápisem v angličtině "I'll be back" (Já se vrátím). Washington a Londýn uvádí, že útok narušil i vysílání několika televizních stanic.
Gruzie vyšetřuje rozsáhlý kybernetický útok, ochromil tisíce webů
"Spojené státy vyzývají Rusko, aby od tohoto chování upustilo, v Gruzii i jinde," citovala agentura Reuters šéfa americké diplomacie Mika Pompea. Ten v prohlášení dodal, že Washington poskytne Gruzii prostředky s cílem podpořit její možnosti obrany proti podobným útokům.
Británie označila údajné operace GRU za součást dlouhodobé ruské strategie "nepřátelských a destabilizujících aktivit vůči Gruzii". "Lehkovážná a bezostyšná kampaň kyberútoků ze strany GRU proti Gruzii, která je suverénní a nezávislou zemí, je zcela nepřijatelná," uvedl šéf britské diplomacie Dominic Raab.