Hlavní obsah

Za každým druhým útokem v Česku stojí jediný virus. Bezpečnost ohrožují ale i další

4:12
4:12

Poslechněte si tento článek

Praha

Statistiky nejrozšířenějších hrozeb pro operační systém Windows suverénně ovládl v listopadu spyware Formbook, který stojí takřka za každým druhým zachyceným útokem. Neznamená to ale, že by se po dalších hrozbách slehla zem – na počítače tuzemských uživatelů útočí i další nezvaní návštěvníci. Vyplývá to ze statistiky antivirové společnosti Eset.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

Formbook je zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru. Malware útočí výhradně na zařízení s operačním systémem Windows.

„Spyware Formbook stál v listopadu téměř za polovinou všech případů škodlivého kódu v Česku. Útočné kampaně, ve kterých ho útočníci využili, byly nejsilnější v období od 13. do 15. listopadu,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce Esetu.

Zdůraznil, že v uplynulém měsíci dosahoval tento nezvaný návštěvník mezi ostatními hrozbami podílu 42,30 %. V celém letošním roce to zatím nebylo ještě více.

Přeskupují útočníci zbraně? Agent.HQS zmizel

Bezpečnost

Pozor na nevyžádané e-maily

Nejčastěji se tento spyware šíří prostřednictvím spamu. „Útočníci nadále pokračují v rozesílání falešných e-mailů, které vydávají za informace k objednávkám nebo nákupům. Již od minulého měsíce si navíc opět dávají práci s překlady názvů nebezpečných příloh obsahujících spyware do češtiny – nejčastěji zastoupená příloha se jmenovala Úhrada faktury k platbě 12. listopadu 2024.xlsx.exe,“ konstatoval Jirkal.

Na druhé příčce s e s podílem 4,23 % umístil Agent Tesla. Ten přitom ještě v létě dosahoval podílu takřka 30 %. Agent Tesla patří stejně jako Formbook mezi tzv. spyware, jde o škodlivé kódy, které si v počítači hrají na špiony – snaží se zůstat co nejdéle v utajení, aby mohly nezištně krást uživatelská data.

Agent Tesla napadá výhradně počítače s operačním systémem Windows, šíří se přitom nejčastěji prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Maskuje se například za faktury. Uživatelé ale mohou poznat, že jde o podvod, podle koncovky .exe.

„Vynalézavost útočníků je velká a dokládá to i jejich dobrá znalost chování uživatelů a přehled pohledávek, které pravidelně v určité období musí zaplatit. Vánoce pro ně bohužel bývají z pohledu útoků úspěšným obdobím, protože řada z nás může ve spěchu falešný e-mail přehlédnout a přílohu se spywarem spustit,“ vysvětlil bezpečnostní expert.

Spyware vládne

Také třetí nejrozšířenější virus patří do kategorie spywaru, s podílem 3,73 % se na třetí příčce umístil Agent.BWU. Útočné kampaně tohoto škodlivého kódu nebyly namířeny pouze na Česko, ale na celý region střední Evropy. Nevyžádané e-maily obsahovaly faktury s vyúčtováním energií.

„Spyware se zaměřuje na naše hesla a přístupové údaje do různých online účtů. Pokud bych měl uživatele upozornit na jednu oblast, které by v kontextu této hrozby měli věnovat pozornost, tak jsou to naše hesla a jejich bezpečná správa. Úplně tím základním pravidlem je to, že si pro každý účet vytvoříte jedinečné heslo, které nikde nebudete opakovat. V případě jeho krádeže totiž zamezíte tomu, aby útočníci po jeho získání prolomili stejnou kombinací vašeho e-mailu a hesla i jiné účty pomocí automatizovaných útoků,“ poradil Jirkal.

V tabulce níže naleznete přehled dalších škodlivých kódů, se kterými se tuzemští uživatelé Windows mohli setkat v uplynulém měsíci nejčastěji.

TOP 10 kybernetických hrozeb pro Windows v ČR – listopad 2024:
1.Win32/Formbook trojan (42,30 %)
2.MSIL/Spy.AgentTesla trojan (4,23 %)
3.PowerShell/Agent.BWU trojan (3,73 %)
4.MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,26 %)
5.Win32/PSW.Fareit trojan (1,24 %)
6.Win32/Expiro virus (1,18 %)
7.Win32/Rescoms trojan (1,17 %)
8.VBS/Agent.QMG trojan (1,09 %)
9.Win32/Fynloski trojan (1,03 %)
10.Win64/Rozena trojan (0,91 %)

Naletělo 70 % Čechů. Cestovatelské podvody se kyberšmejdům vyplácí

Bezpečnost

Výběr článků

Načítám