Článek
„Případ nezveřejňujeme jako výsměch lidské naivitě, ale jako varování. Dříve narození by měli vždy před odesláním peněz někomu neznámému věc konzultovat s blízkými. Dopátrat se pak jejich úspor je náročné,“ řekl Novinkám mluvčí jihomoravské policie David Chaloupka.
Ženu z Brněnska kontaktoval před časem přes sociální sítě muž vydávající se za lékaře, který pomáhá nemocným v Jemenu, a protože je ve finanční tísni „nemá na letenku zpět do České republiky“. Seniorka mu uvěřila a na jeho cestu domů mu poslala 270 000 korun.
Muž z Přerovska očekával od finančáku statisíce. Nakonec přišel o desítky tisíc
Naletěla dvakrát
Patrně jí došlo, že naletěla, a možná se o tom dokonce zmínila i samotnému podvodníkovi, s nímž si dopisovala. Důchodkyně kontaktovala policii, kde vše oznámila. Jenže pak se pachatel ozval znovu, a to pod zcela jinou identitou. Kontaktoval ženu přes messenger.
„Nyní se však vydával za texaského generála FBI, který jí měl sdělit, že zahájí vyšetřování ve věci jejího podvodu a pachatele pomůže dopadnout. Jediné, co pro to musí udělat, je odeslat zahajovací poplatek ve výši 350 eur (cca 8800 kč) na zadaný účet. Jenže jen u jednoho poplatku nezůstalo,“ uvedl mluvčí.
Údajný zástupce amerického Federálního úřadu pro vyšetřování chtěl další poplatky. Jen to prý byla možnost, jak rozjet vyšetřování a „lékaře z Jemenu“ dopadnout.
Následovaly platby za letenky pro tři agenty FBI a další poplatek za jejich ubytování. Žena tak podvodníkovi naivně odeslala dalších v přepočtu 50 000 korun.
„Poslední platba, kterou po ní generál požadoval, už byla ve výši 8500 eur. Tato částka však byla i na tuto důvěřivou ženu vysoká,“ dodal Chaloupka. Znovu zašla na policii, kde se dověděla, že byla znovu podvedena.
Útoků přibylo
Česká bankovní asociace (ČBA) loni zaznamenala zvýšený počet kybernetických útoků zaměřených na klienty bank, konkrétně eviduje 65,8 tisíce napadených lidí, což je ve srovnání s předchozím rokem o třetinu více.
Dobrou zprávou je aspoň to, že se snižuje škoda způsobená jednomu člověku. Loni dosáhla 16 170 korun, předloni to bylo 20 741 Kč.
Tento pozitivní vývoj přičítá ČBA zejména zvýšené edukaci veřejnosti o rizicích a kybernetických podvodech. „Banky dlouhodobě investují do ochrany svých klientů a do prevence odhalování podvodů. Umělá inteligence se stává stále důležitějším nástrojem, který nám pomáhá rychle a efektivně identifikovat hrozby a minimalizovat jejich dopady,“ prohlásil prezident asociace Jan Juchelka.
Zdůraznil však, že umělou inteligenci (AI) stále častěji zneužívají také kyberšmejdi, kteří ji využívají k vytváření stále sofistikovanějších podvodů. Novinky například v minulosti opakovaně varovaly před deepfaky, tedy podvodnými videi vytvořenými AI, která lákají z důvěřivců peníze.
Podvodníci si hrají na novináře
Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.
Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.
Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.
Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.
Podvodnice se vydávala za lodní kapitánku, z ženy na Brněnsku vylákala statisíce
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/nPt0vAiT3t27AnToCAG5qG/dd72/policie-dopravni-nehody-dalnice-d35-uzavirka-olomouc-mohelnice.jpeg?fl=cro,0,375,4000,2250%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)