Článek
Incident se stal už minulý týden, kdy se ale obešel bez většího zájmu veřejnosti. Publicitu mu ale tento týden dodala šéfredaktorka ruské televize RT, která neoprávněný zásah do vysílání cizí televize označila za „krásný“.
Chvíli to vypadalo, že ruská vláda koupila španělskou veřejnoprávní televizi, napsal španělský deník El Mundo. Na obrazovce s logem španělského kanálu +24 se totiž ve čtvrtek odpoledne najednou objevilo vysílání ruské zpravodajské stanice RT (dříve Russia Today), která vysílá v různých jazycích včetně španělštiny.
Na Macronovu kampaň útočili hackeři napojení na GRU
„Hackeři přerušili vysílání španělského kanálu +24 a místo toho tam spustili naše vysílání... Nevíme, kdo to udělal. Čestné pionýrské. Ale bylo to krásné,“ komentovala v pondělí incident šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová.
O incidentu, k němuž se zatím žádná hackerská skupina nepřihlásila, informoval už ve čtvrtek španělský deník El Comercio. Podle něj to trvalo celé odpoledne a zdroj z RTVE deníku řekl, že šlo o hackerský útok.
Hrozí mu zatčení
Na webu španělského kanálu tak běžel rozhovor s bývalým předsedou katalánské regionální vlády Puigdemontem, který žije už dva roky v Belgii, protože mu ve Španělsku hrozí zatčení. Je obviněn ze vzpoury kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti Katalánska. Rozhovor s ním na RT vedl ekvádorský levicový exprezident Rafael Correa, který rovněž žije v Belgii, odkud pochází jeho manželka. I na Correu je v jeho vlasti vydán zatykač, a to kvůli podílu na únosu jeho někdejšího politického oponenta.
Correa, který obvinění označuje za politicky motivované, má v ruské televizi pořad nazvaný Rozhovory s Correou. V něm už dělal interview mimo jiné s levicovými exprezidenty Bolívie a Brazílie Evem Moralesem a Luizem Ináciem Lulou da Silva či s íránským exprezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.