Článek
"Bezpečností mezery (takzvaný backdoor - zadní vrátka), na které odkazuje Bloomberg, se týkaly protokolu Telnet. Ten zcela běžně dodavatelé v oboru využívají pro provádění diagnostických funkcí, ale není dostupný z vnější sítě. Chybné je tvrzení agentury Bloomberg, že to 'mohlo dát společnosti Huawei neoprávněný přístup do pevné sítě operátora v Itálii'", sdělil mluvčí společnosti Vodafone v České republice Marek Steiger.
Bloomberg v úterý s odkazem na lidi obeznámené se situací také napsal, že zranitelnost přetrvala v zařízení i po roce 2012, a to i v Británii, Německu, Španělsku a v Portugalsku. Vodafone se firmy Huawei údajně držel kvůli příznivým cenám.
Proti tvrzení agentury Bloomberg se vzápětí ozvala i společnost Huawei. "Není absolutně nic pravdivého na domněnkách, že Huawei ve svém zařízení ukrývá zadní vrátka," cituje z vyjádření Huawei londýnská redakce agentury Reuters. Huawei dodal, že zpráva Bloombergu odkazuje na běžné potíže při vývoji, které byly hned v té době vyřešeny, tedy před sedmi lety. To ve své zprávě připouští i Bloomberg.
"Kromě toho nemáme žádný důkaz o neoprávněném přístupu. Nešlo o nic jiného než o omyl, kdy nedošlo k odstranění diagnostické funkce po vývoji. Tyto problémy identifikovalo nezávislé bezpečnostní testování, které iniciovala společnost Vodafone v rámci našich rutinních bezpečnostních opatření," uvedl mluvčí Steiger. "Potíže v té době společnost Huawei odstranila," dodal.
Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení. Firma čelí tlaku zejména ze strany Spojených států, podle kterých mohou technologie Huawei znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži.
Před výrobky Huawei a také další čínské firmy ZTE pak na konci loňského roku varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Huawei podezření opakovaně odmítá. Postoj zemí Evropské unie k této záležitosti je nejednotný.
Před čím varuje NÚKIB |
---|
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE. |
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu. |
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, už nyní provádí v České republice. |
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty. |
Může se vám hodit na Zboží.cz:
Huawei a sítě 5G
Firmu založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.
5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat. Její vysoká kapacita je zásadní pro internet věcí a rychlá odezva např. pro autonomní vozy. 5G nenahradí současné sítě hned, budou nějakou dobu fungovat společně.